krem na zaczerwienienia

Jaki krem na zaczerwienienie twarzy wybrać?

Zaczerwienienia skóry twarzy to powszechne zjawisko. Pojawiają się pod wpływem emocji, zmian temperatur, spożywania alkoholu. Wszystkie te przypadki łączy jedno – czerwone plamy ustępują samoistnie i stosunkowo szybko. Co jednak, jeśli rumień na twarzy zaczyna utrzymywać się coraz dłużej? O czym to może świadczyć? I jaki krem redukujący zaczerwienienia wybrać, aby sobie pomóc? O tym poniższy artykuł.

Przyczyny zaczerwienień na twarzy

Długo utrzymujący się rumień na twarzy może mieć wiele różnych przyczyn. Oto najczęstsze z nich:

  • cera naczynkowa – jest cienka, delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Ma płytko zlokalizowane pod skórą naczynia krwionośne, które w dodatku są osłabione i mają tendencję do rozszerzania się i pękania. Dlatego oprócz rumienia, cerze naczynkowej towarzyszą teleangiektazje, czyli trwale poszerzone naczynia krwionośne,
  • skóra wrażliwa – jej posiadacze skarżą się nie tylko na czerwienienie, ale i na dyskomfort w postaci pieczenia, szczypania i mrowienia. Mają też problem z doborem produktów do codziennej pielęgnacji. Taka cera wykazuje bowiem dużą wrażliwość na składniki kosmetyków i źle reaguje na wiele z nich. Jest także podatna czynniki atmosferyczne,
  • cera sucha – zaczerwienienie może wynikać po prostu z jej przesuszenia. Pozbawiona nawilżenia cera, czyli ze zniszczoną ochronną barierą hydrolipidową, staje się narażona na czynniki zewnętrzne i może reagować częstszym czerwienieniem się,
  • podrażnienia – najczęściej są spowodowane przez drażniące składniki aktywne. Pojawiają się od razu po kontakcie z drażniącą substancją. Zarumienienia wywołane podrażnieniem skóry można wyciszyć, odstawiając problematyczny kosmetyk i aplikując na skórę środek kojący,
  • alergia – jej objawy, czyli świąd, pieczenie i rumień pojawiają się od kilkudziesięciu minut do nawet 24 godzin od zadziałania czynnika alergizującego. Po odstawieniu tego czynnika, nie ustępują szybko – mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni,
  • choroby skóry – często pojawiające się lub permanentne zaczerwienienie może być objawem choroby dermatologicznej, na przykład trądziku różowatego lub atopowego zapalenia skóry.

Początkowe objawy mogą być mało charakterystyczne, ale gdy choroba się rozwinie, może nieść poważne konsekwencje. Dlatego jeśli symptomy wydają nam się niepokojące, nie wahajmy udać się do dermatologa.

przyczyny zaczerwienien na twarzy

Jaki krem na zaczerwienienie twarzy pomoże?

Krem, który pomoże zredukować niechciane zaczerwienienie policzków, nosa, czoła i innych obszarów twarzy musi być dostosowany do potrzeb skóry. Zacznijmy więc od przeanalizowania problemu. Zastanówmy się, w jakich sytuacjach pojawia się rumień na twarzy? Czy towarzyszą mu inne objawy, np. rozszerzone naczynka? Cenna może się okazać konsultacja z dermatologiem, który określi jaki typ cery posiadamy i w razie istniejącej choroby postawi odpowiednią diagnozę.

Jakie składniki posiada skuteczny krem redukujący zaczerwienienia?

Krem łagodzący zaczerwienienia musi zawierać odpowiednie składniki aktywne. Oto szczegółowy przegląd składników, na które warto zwrócić uwagę:

SkładnikiOpis
Przeciwzapalne i łagodząceSkóra skłonna do podrażnień potrzebuje substancji, które nie tylko łagodzą objawy, ale również zapobiegają ich nawrotom. Alantoina i pantenol to dwa popularne składniki, które działają kojąco, wspomagają regenerację skóry oraz zmniejszają jej podatność na stany zapalne. Innymi składnikami łagodzącymi mogą być ekstrakt z rumianku, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, oraz wyciąg z lukrecji, który działa łagodząco i antybakteryjnie.
Wzmacniające naczynia krwionośneCerę naczynkową najlepiej wspomogą kremy ze składnikami wzmacniającymi naczynia krwionośne. Witamina C jest jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów, który pomaga wzmocnić naczynka i poprawić ich elastyczność. Ekstrakt z kasztanowca zawiera escynę, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, ograniczając tym samym ich rozszerzanie się i widoczność. Rutyna to kolejny składnik, który wspiera naczynia i działa antyoksydacyjnie, co może zapobiegać ich pękaniu.
Nawilżające i odbudowująceSkóra sucha i naczynkowa często jest bardziej podatna na podrażnienia i wymaga solidnej dawki nawilżenia oraz ochrony bariery skórnej. Krem z kwasem hialuronowym to zapewni długotrwałe nawilżenie i jędrność skóry. Dobrym wyborem będzie również krem nawilżający ceramidami, które pomagają odbudować barierę hydrolipidową, chroniąc skórę przed utratą wilgoci i czynnikami zewnętrznymi. Masło shea i oleje roślinne (np. z awokado, wiesiołka) dodatkowo nawilżają i odżywiają skórę, wspierając procesy regeneracyjne.
Przeciwzmarszczkowe i antyoksydantySzybsze starzenie się skóry wrażliwej i naczynkowej może być częstsze z powodu stresu oksydacyjnego. Dlatego dobry krem redukujący zaczerwienienia może zawierać antyoksydanty, takie jak witamina E, która działa przeciwstarzeniowo, neutralizując wolne rodniki. Warto także rozważyć produkty zawierające niacynamid (witaminę B3), który działa przeciwzapalnie, wzmacnia barierę skórną i wyrównuje koloryt cery. 
Filtry przeciwsłoneczneSkóra naczynkowa jest szczególnie wrażliwa na działanie promieni UV, które mogą nasilać problemy z zaczerwienieniami. Dlatego warto wybierać kremy z filtrami UV, które chronią przed szkodliwym działaniem słońca. W codziennej pielęgnacji idealne będą kremy z SPF 50.
Tabela przedstawiająca w jaki sposób wybrać najlepszy krem na zaczerwienienia.

Warto także unikać składników drażniących, takich jak alkohol czy silne substancje zapachowe, które mogą nasilać objawy. Regularne stosowanie odpowiednio dobranego kremu oraz unikanie czynników wywołujących podrażnienia, takich jak nagłe zmiany temperatury czy ostre potrawy, może przynieść trwałą poprawę kondycji skóry.

Jak wybrać dobry krem na naczynka i zaczerwienienia?

Cera naczynkowa potrzebuje kremu, który przyczyni się do uszczelnienia naczyń krwionośnych. Ponadto wzmocni ochronną barierę skóry, aby zabezpieczyć naskórek przed utratą wody, a naczynka przed pękaniem. 

Przed kupnem kremu warto się upewnić, czy nie zawiera składników, które mogłyby źle wpłynąć na naczynka. Niewskazany jest np. alkohol etylowy, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i może wywoływać rumień. Najbezpieczniej jest wybrać krem spośród gamy kosmetyków dedykowanych cerze naczynkowej.

Warto wybrać kosmetyki o prostym składzie, aby uniknąć potencjalnie drażniących substancji, które mogłyby zaostrzyć zaczerwienienia. Dobrym rozwiązaniem mogą być produkty hipoalergiczne, testowane dermatologicznie, które są delikatniejsze dla wrażliwej skóry naczynkowej.

Jakie produkty do cery wrażliwej z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty to już bardziej zaawansowany problem, niż cera naczynkowa. Tutaj do rumienia i pajączków dołączają też grudki i krostki, a skóra staje się jeszcze bardziej wrażliwa. Dlatego do swojej pielęgnacji warto wprowadzić specjalistyczne produkty, jak dermokosmetyki na trądzik różowaty. W naszym artykule Czym jest trądzik różowaty, przedstawiamy więcej na temat tej choroby, inaczej zwanej rosacea.

Ponadto jeśli masz trądzik różowaty, obowiązkowo stosuj codziennie rano krem z filtrem gwarantującym wysoką ochronę przeciwsłoneczną – SPF 50. To zalecenie tyczy się właściwie wszystkich osób, które mają problem z rumieniem. Promieniowanie słoneczne powoduje bowiem rozszerzanie naczyń i podrażnienia, będzie zatem prowadziło do powstawania niechcianych wypieków na twarzy.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Poznaj kremy Acnerose, zestaw dermokosmetyków na trądzik różowaty

Zestaw dermokosmetyków Acnerose doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym. Produkty bazują na naturalnych składnikach aktywnych i są odpowiednie dla skóry wrażliwej.

Acnerose krem na rano na trądzik różowaty - boxAcnerose maść na rano z kwasem azelainowym, redukuje zaczerwienienia oraz inne objawy związane z trądzikiem różowatym
Acnerose krem na dzień na trądzik różowaty - boxAcnerose krem na dzień z ekstraktem z kasztanowca, pozytywnie wpływa na naczynka i redukuje obrzęk twarzy
Acnerose pasta na noc na trądzik różowaty - boxAcnerose pasta na noc z lanoliną, usprawnia procesy regeneracyjne skóry i zmniejsza zaczerwienienia oraz pozostałe niedoskonałości, łagodzi podrażnienia i stany zapalne
Acnerose Płyn na trądzik różowaty - boxAcnerose płyn oczyszczający z glukonolaktonem, delikatnie zmywa nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia.
Kremy, maści i płyn na zaczerwienioną skórę (w wyniku trądziku różowatego) od Acnerose
Zestaw Acnerose na trądzik różowaty - zestaw 4 preparatów.

ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź

Jaki krem stosować na podrażnienia po trądziku (stany zapalne)?

Czerwone plamy mogą towarzyszyć też trądzikowi pospolitemu. Jest to skutek stanu zapalnego skóry. Dlatego krem na zaczerwienienia twarzy z problemem trądziku powinien zawierać komponenty przeciwzapalne. Na co więc warto zwrócić uwagę, wybierając taki produkt:

  1. Działanie łagodzące i przeciwzapalne: Szukaj kremów z alantoiną, pantenolem, czy ekstraktem z rumianku, które skutecznie łagodzą zaczerwienienia i zmniejszają stany zapalne.
  2. Składniki wspierające regenerację: Po stanach zapalnych, skóra wymaga odbudowy. Warto wybierać kremy z retinolem (lub jego delikatniejszymi pochodnymi, jak retinaldehyd), które wspierają odnowę komórkową, kwasem azelainowym, który działa zarówno na trądzik, jak i przebarwienia, oraz witaminą E, która przyspiesza gojenie i działa przeciwutleniająco.
  3. Kremy z lekką konsystencją: Skóra z trądzikiem często jest podatna na zatykanie porów, dlatego wybieraj kremy o lekkiej, nietłustej konsystencji, aby nie nasilać problemów skórnych.

Stosując krem o takim składzie, można skutecznie złagodzić podrażnienia, wspierać regenerację skóry i zapobiec powstawaniu blizn oraz przebarwień po trądziku.

zaczerwienienia na twarzy u mężczyzn

Krem na zaczerwienienia twarzy dla mężczyzn

Panowie mogą śmiało korzystać z tych samych kosmetyków, co panie. Obecnie większość produkowanych kosmetyków jest unisex – zatem każdy przeznaczony do cery skłonnej do rumienia krem nadaje się dla obu płci.

Krem dla mężczyzn na zaczerwienienia po goleniu

Mężczyźni golący codziennie zarost maszynką mogą się zmagać z czerwoną i podrażnioną twarzą. Aby temu zapobiec, po goleniu powinni na skórę twarzy nałożyć krem, który działa kojąco, przykładowo z pantenolem, aloesem lub wodą termalną.

Co wybrać: krem czy może maść na zaczerwienienia skóry?

Decydując między kremem a maścią na zaczerwienienia skóry, kluczowe jest uwzględnienie rodzaju problemu oraz potrzeb skóry. Maści mają zazwyczaj cięższą, bardziej tłustą konsystencję i są bardziej okluzyjne, co oznacza, że tworzą barierę ochronną na skórze, zatrzymując wilgoć i pomagając w regeneracji. Działają intensywnie, przyspieszając gojenie i redukując podrażnienia.

Z drugiej strony, kremy mają lżejszą konsystencję, szybciej się wchłaniają i zazwyczaj są mniej tłuste. To sprawia, że są lepszym wyborem dla osób ze skórą mieszaną, tłustą lub skłonną do trądziku.

Warto również pamiętać, że jeśli nie jesteś pewien, czy lepszym wyborem dla Twojej skóry będzie krem czy maść, dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z dermatologiem. Specjalista pomoże dokładnie ocenić stan Twojej skóry, zidentyfikować przyczyny zaczerwienień oraz doradzić, który produkt będzie najlepiej dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Dzięki profesjonalnej opinii unikniesz pogorszenia stanu skóry i zastosujesz optymalną kurację, która przyniesie oczekiwane efekty. 

krem na zaczerwienienia

Inne kosmetyki do zaczerwienionej skóry

Na rynku dostępne są szerokie linie produktów do zaczerwienionej skóry, np. produkty służące do oczyszczania, tonizowania i głębszego odżywiania, żele do mycia twarzy naczynkowej czy esencje łagodzące. Warto je mieć, aby kompleksowo zadbać o skórę.

Chcąc dobrze oczyścić skórę twarzy, a jednocześnie nie doprowadzić do jej podrażnienia, dobrze jest wyposażyć się w żel do mycia twarzy na zaczerwienienia. Taki kosmetyk będzie łagodny dla skóry i nie będzie zawierał agresywnych detergentów ani innych składników drażniących. Żel do cery naczynkowej może być wzbogacony o składniki poprawiające kondycję naczyń krwionośnych.

Serum na zaczerwienienia może być używane zamiennie z kremem lub, jako kosmetyk lżejszy, przed kremem. W przypadku cery wrażliwej lepiej jednak zdecydować się na jeden z tych produktów, gdyż nadmiar kosmetyków może ją obciążyć.

Kosmetyki maskujące – zielony krem na zaczerwienienia, krem BB na zaczerwienienia, krem CC na zaczerwienienia

Z pewnością dobrze dobrana pielęgnacja przyniesie efekty i z czasem rumień na skórze zblednie. Zanim jednak tak się stanie, możemy wypróbować kosmetyki kryjące. Co prawda nie pomogą one w walce z głównym problemem, czyli zaczerwienieniem, ale natychmiast wyrównają koloryt skóry i na wiele godzin zamaskują niedoskonałości cery.

Do wyboru mamy:

  • zielony krem na zaczerwienienia – zawiera zielone barwniki, które korygują niepożądany czerwony odcień skóry. Można go stosować jako bazę pod makijaż,
  • krem BB na zaczerwienienia – kosmetyk ten łączy w sobie działanie nawilżające oraz lekkie działanie kryjące. Nie ma takiej mocy tuszowania niedoskonałości jak podkład, ale jest w stanie sprawić, że zaczerwienienie skóry będzie mniej widoczne, zapewniając przy tym naturalny efekt (nie tworzy tzw. maski),
  • krem CC na zaczerwienienia – ma cięższą konsystencję niż krem BB, dlatego wykazuje mocniejsze działanie kryjące. Dodatkowo posiada właściwości pielęgnacyjne, zależne od jego składników aktywnych.

Kosmetyki o właściwościach kryjących aplikujemy najczęściej rano, aby przez cały dzień cieszyć się cerą o równomiernym kolorycie. Nie zapominajmy jednak o tym, aby pod koniec dnia wykonać dokładny demakijaż skóry, aby pozbyć się resztek kosmetyków. Następnie nałóżmy krem, który regeneruje skórę.

Podsumowanie

Czerwona twarz może mieć różne podłoże – może za nią stać skóra wrażliwa, naczynkowa lub poważniejszy problem, jak trądzik różowaty. Ważne, aby dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia. Tylko wtedy uda nam się dobrać najwłaściwszy krem, który pomoże zredukować zaczerwienienia i poprawi nasz komfort. 

FAQ

Jaki krem na zaczerwienienia twarzy?

Krem na zaczerwienienia twarzy powinien być dobrany do potrzeb skóry. Do cery suchej i wrażliwej polecane są kremy nawilżające z pantenolem i alantoiną, dla cery naczynkowej – kremy wzmacniające naczynka z witaminą C lub rutyną, a na trądzik różowaty – kremy łagodzące z azeloglicyną i niacynamidem.

Jaki krem na naczynka i rumień?

Krem na naczynka i rumień powinien zawierać składniki wzmacniające naczynia krwionośne, takie jak witamina C, rutyna, escyna lub wyciąg z kasztanowca. Składniki te pomagają zmniejszyć widoczność naczynek oraz łagodzą rumień, poprawiając ogólny koloryt i kondycję skóry wrażliwej.

Czym zakryć zaczerwienienia na twarzy?

Aby zakryć zaczerwienienia na twarzy, użyj zielonego korektora, który neutralizuje czerwony odcień skóry, a następnie nałóż podkład o średnim lub pełnym kryciu. Dla lepszego efektu wybierz produkty hipoalergiczne i dostosowane do cery wrażliwej.

Jaki krem na podrażnienia i zaczerwienienia spowodowane trądzikiem różowatym?

Krem na podrażnienia i zaczerwienienia spowodowane trądzikiem różowatym powinien zawierać łagodzące składniki, takie jak pantenol, aloes, alantoina oraz przeciwzapalne składniki jak azeloglicyna i niacynamid. Wybieraj formuły bez alkoholu i substancji drażniących, aby zmniejszyć zaczerwienienia i podrażnienia, wspierając regenerację skóry. Najlepszym rozwiązaniem będą produkty dedykowane takie, jak zestaw Acnerose.


Bibliografia

  1. Kulwikowska A., Lewandowska S., Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, 2011
  2. Woźniacka A, Salamon M, Sysa-Jędrzejowska A., Przeciwciała przeciwjądrowe u chorych na trądzik różowaty, 2009
  3. Steinhoff M., Schmelz M., Schauber J., Facial erythema of rosacea – aetiology, different pathophysiologies and treatment options, 2016

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *