Trądzik różowaty (Rosacea) – czym jest to schorzenie?
Trądzik różowaty (łac. rosacea, acne rosacea), to zapalna i przewlekła choroba skóry twarzy, dotykająca wyłącznie osób dorosłych. Jej początkowe objawy to napadowy rumień w środkowej części twarzy oraz teleangiektazje, czyli poszerzone drobne naczynia krwionośne. Zmiany w wyglądzie twarzy stanowią istotny problem estetyczny i źle wpływają na samopoczucie. Wiele osób stara się ukryć czerwone plamy i wykwity przy użyciu korektorów, fluidów i pudrów, nie zdając sobie sprawy, że mają do czynienia z poważną chorobą dermatologiczną, którą trzeba leczyć.
U kogo najczęściej występuje i jakie są jego przyczyny? Jak wyglądają objawy i leczenie tej choroby? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym kompendium.
Czym jest trądzik różowaty?
Na samym początku chcemy zaznaczyć, że trądzik różowaty (acne rosacea) to nie to samo, co klasyczny trądzik pospolity (acne vulgaris). To dwie odrębne jednostki chorobowe, dlatego nie należy ich mylić ze sobą. Dla porównania, najważniejsze informacje na ich temat zamieszczamy w poniższej tabeli.
Trądzik różowaty | Trądzik pospolity | |
Kto najczęściej choruje? | Osoby dorosłe między 30. a 60. rokiem życia (największe nasilenie choroby obserwuje się u osób w wieku 40-60 lat). | Nastolatki i młode osoby dorosłe – osoby w wieku 12-25 lat. |
Jakie są typowe objawy? | Zaczerwienienia, pękające naczynka, rumień, grudki i krostki, rzadziej zmiany przerostowe. | Zaskórniki i wypryski, łojotok. |
Przyczyny | Nadreaktywność naczyń, nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, zakażenie Demodex foliculorum lub Helicobacter pylori, promieniowanie ultrafioletowe, skłonności genetyczne, zaburzenia hormonalne. | Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie naskórka, bakterie, czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne. |
Kto choruje na trądzik różowaty?
Najczęściej trądzik różowaty występuje u osób w wieku 30 – 60 lat, ale może oczywiście pojawić się także wcześniej, po 25. roku życia. U dzieci rosacea nie występuje w ogóle. Szacuje się, że na tę chorobę skóry zapada od 1 do 10% populacji dorosłych.
Trądzik różowaty dotyka głównie kobiet, jednak może wystąpić też u mężczyzn i to właśnie u nich częściej stwierdza się cięższy przebieg choroby. Poza tym trądzik różowaty rozwija się u osób o jasnej karnacji, z jasnymi oczami i blond lub rudymi włosami, czyli z tak zwanym I lub II fenotypem skóry. Cera naczynkowa może predysponować do rozwoju schorzenia, dlatego powinno się przykładać dużą wagę do jej właściwej pielęgnacji.
Przyczyny trądziku różowatego
Dokładne przyczyny powstawania trądziku różowatego nie są do końca poznane. Z pewnością jednak nie jest to choroba zakaźna, dlatego nie można się nią zarazić od chorego. Za podłoże schorzenia uważa się przede wszystkim zaburzenia naczynioruchowe, nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz gruczołów łojowych, które to w połączeniu z pewnymi czynnikami prowadzą do rozwoju choroby. Oto, jakie czynniki ryzyka są najczęściej wymieniane:
- Skłonności genetyczne – istnieje silna tendencja do dziedziczenia acne rosacea. Jeśli zatem w rodzinie już występowała ta choroba skóry, może zostać ona przekazana niektórym potomkom.
- Zaburzenia hormonalne – nieuregulowane zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy także mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Dopiero po opanowaniu głównego problemu u endokrynologa można liczyć na to, że stan skóry się poprawi.
- Stres – jest to jeden z głównych czynników, który może spowodować, że rozwinie się przewlekła choroba zapalna skóry twarzy.
- Czynniki środowiskowe – długotrwałe działanie czynników zewnętrznych takich, jak promieniowanie UV, wiatr, mróz czy suche powietrze mogą rozszerzać naczynia i drażnić skórę, prowadząc do powstania zmian.
- Zachwianie równowagi mikrobiomu skóry – zakażenie nużeńcem (Demodex folliculorum) może mieć związek z pojawieniem się rosacea.
- Zaburzenia funkcji układu pokarmowego – coraz częściej uważa się, że zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która atakuje przewód pokarmowy, odpowiada za pojawienie się problemów skórnych. Bakterię tę stwierdza się u prawie 90% chorych.
- Naczyniowe czynniki wzrostu – niektóre badania wskazują na to, że naczyniowe czynniki wzrostu, takie jak VEGF (vascular endothelial growth factor), mogą odgrywać rolę w powstawaniu trądziku różowatego.
Istnieje też wiele czynników, które mogą zaostrzyć lub przyspieszyć objawy trądziku różowatego:
- Ekspozycja na słońce/ promienie UV: rozszerza naczynia i prowadzi do podrażnień. Osoby z trądzikiem różowatym powinny chronić swoją skórę przed promieniowaniem UV, unikając słońca w godzinach szczytu i stosując kremy z filtrem 50.
- Pikantne potrawy mogą powodować rozszerzenie się naczyń i opuchliznę twarzy.
- Spożywanie alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina i piwa) – również rozszerza naczynia krwionośne i zaostrza objawy.
- Stres wpływa na układ hormonalny, co z kolei może prowadzić do stanów zapalnych skóry, a objawy mogą nasilać TR.
- Zbyt mocne oczyszczanie twarzy, silne jej pocieranie oraz stosowanie drażniących kosmetyków uszkadza barierę ochronną skóry i powoduje jej przekrwienie oraz podrażnienie.
- Nagłe zmiany temperatury, np. zimą, gdy przebywamy na mrozie, a potem wchodzimy do ogrzewanego pomieszczenia, wyzwalają czerwienienie się skóry.
- Palenie papierosów – nikotyna może wpływać na naczynia krwionośne i powodować angiogenezę – powstawanie nowych naczyń, co sprzyja niemiłym objawom.
- Niektóre leki – np. leki nasercowe, leki obniżające poziom cholesterolu, glikokortykosteroidy miejscowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą u niektórych osób wyzwalać czerwienienie się i pieczenie skóry.
- Niewłaściwe żywienie coraz częściej wskazywane jest jako czynnik przyczyniający się do trądziku różowatego. W szczególności wymienia się dietę silnie zakwaszającą organizm, a więc opartą głównie na białku zwierzęcym.
- Choroby autoimmunologiczne, jak cukrzyca typu I, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów dość często współwystępują z trądzikiem różowatym.
- Choroby metaboliczne, np. cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze.
- Alergia, np. na pierze, roztocza kurzu domowego, pyłki roślin.
- Przyjmowanie dużych dawek witamin z grupy B, a szczególnie: niacyny (witaminy B3), pirydoksyny (witaminy B6), kwasu foliowego (witaminy B9) i kobalaminy (witaminy B12).
- Częsty kontakt skóry z chlorowaną wodą (basen, sauna).
- Mikroorganizmy, np. wirus opryszczki wargowej czy drożdżaki.
- U kobiet: owulacja, menstruacja, ciąża lub menopauza.
Objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty jest chorobą postępującą. Dlatego w jego przebiegu można wyróżnić kilka etapów. Poszczególne etapy mogą rozwijać się latami. W miarę jak choroba postępuje, jej symptomy stają się coraz bardziej dokuczliwe.
Czy masz jakieś objawy trądziku różowatego?
- Utrzymujący się rumień twarzy (zwłaszcza w środkowej części twarzy: policzki, nos, czoło, broda)
- Napadowe zaczerwienienie skóry pod wpływem bodźców (silne emocje, nagłe zmiany temperatury)
- Widoczne naczynka krwionośne (teleangiektazje, tzw. “pajączki” o kolorze czerwonym lub fioletowym)
- Drobne grudki i krosty w środkowej części twarzy (bez obecności zaskórników)
- Uczucie pieczenia, kłucia lub napięcia skóry
- Suchość, szorstkość i łuszczenie się skóry
- Nadwrażliwość skóry podczas pielęgnacji i ekspozycji na czynniki zewnętrzne
- Obrzęk twarzy, zwłaszcza wokół oczu
- Objawy oczne (zaczerwienienie, podrażnienie oczu, zapalenie powiek)
- Zmiany przerostowe (np. przerost nosa – rhinophyma)
- Powstawanie blizn wskutek trudno gojących się ran i nacieków
Pierwsze objawy obejmują rumień na twarzy, który lokalizuje się w środkowej części, pokrywając policzki, nos, czoło i brodę. Może mu towarzyszyć uczucie napięcia, kłucia, szczypania, lekkiego swędzenia lub palenia skóry. Stan zapalny może powodować miejscowy wzrost temperatury skóry twarzy oraz wrażenie gorąca.
Początkowo czerwienienie się skóry jest tylko napadowe i przemijające – pojawia się pod wpływem różnych bodźców (np. silnych emocji, nagłych zmian temperatur) i ustępuje. Między epizodami skóra wygląda normalnie. Okres ten bywa określany jako prerosacea.
Z czasem nawracający rumień twarzy ulega utrwaleniu i jest obecny przez cały czas. Na powierzchni skóry widać też pajączki naczyniowe, które mogą mieć kolor czerwony lub fioletowy.
Poza tym skóra staje się wrażliwa i reaktywna. Dyskomfort w postaci pieczenia może pojawiać się podczas pielęgnacji i mycia twarzy oraz pod wpływem różnych czynników zewnętrznych.
W kolejnym etapie choroby problemem jest już nie tylko czerwona twarz i pajączki. Dochodzi również do powstania kaszki z drobnych grudek i krost w środkowej części twarzy. Mogą tworzyć się też większe, ropne wykwity, przypominające te w trądziku pospolitym. W trądziku różowatym (rosacea) nie ma jednak zaskórników. Zmiany mogą przekształcić się w otwarte bolesne rany i nacieki, które nie dość, że trudno się goją, to jeszcze tworzą nieestetyczne blizny. Z którymi bardzo trudno się walczy i często wymagają one korekty laserowej.
W niektórych przypadkach występuje też opuchlizna twarzy i łuszczenie skóry, która może stać się bardzo sucha i szorstka.
W przebiegu trądziku różowatego mogą pojawić się także objawy oczne (w tym obrzęk twarzy, zwłaszcza wokół oczu) oraz rzadziej zmiany przerostowe.
Jakie są postaci i odmiany trądziku różowatego?
Na podstawie dominujących objawów wyróżnia się cztery główne postaci trądziku różowatego:
- postać rumieniowa z teleangiektazjami,
- postać grudkowo-krostkowa,
- postać z dominacją zmian przerostowych,
- postać oczna.
Trądzik różowaty ma też wiele odmian. Zaliczamy do nich:
- Rosacea conglobata – odmiana skupiona. Występują w niej zmiany ropne z sączącymi się przetokami.
- Ziarniniakowy trądzik różowaty – odmiana choroby, w której na niezmienionej skórze lub skórze z minimalnym stanem zapalnym tworzą się twarde guzki lub grudki w kolorze żółtym, brązowym i czerwonym. Niestety zmiany te pozostawiają po sobie blizny.
- Trwały obrzęk w trądziku różowatym – przeważnie zajmuje on czoło wraz z obszarem pomiędzy brwiami oraz policzki. Im dłużej trwa schorzenie, tym bardziej nasilony jest obrzęk.
- Lipoid prosówkowy – ta rzadka odmiana trądziku różowatego objawia się drobnymi, czerwonymi grudkami skupionymi głównie na powiekach i w okolicy ust.
- Po leczeniu steroidami – rosacea może wystąpić po stosowaniu (najczęściej bez kontroli lekarza) leków steroidowych, np. maści do twarzy. Objawami są: rumień, krostki i grudki oraz zaniki skóry. Przy odstawieniu leków steroidowych skóra domaga się ich, więc objawy się zaostrzają.
Postać rumieniowa z teleangiektazjami
Jest to najczęstsza postać trądziku różowatego, ze względu na objawy uznawana jest też za najłagodniejszą – co nie oznacza, że łatwą w leczeniu. Objawia się symetrycznym rumieniem w środkowej części twarzy, który jest nawracający lub utrwalony. Widoczne są również teleangiektazje. Może występować pieczenie lub kłucie skóry.
Postać grudkowo – krostkowa
W tej postaci charakterystyczne dla trądziku różowatego jest występowanie grudek i krostek w miejscu utrwalonego rumienia. Krostki są niewielkie – tworzy się z nich charakterystyczna kaszka, obejmująca zwykle wypukłe części twarzy, ale też nos (trądzik różowaty na nosie), czerwień wargową i oczy. Ta postać może przypominać trądzik młodzieńczy, warto jednak pamiętać o tym, że w rosacea nie występują zaskórniki.
Trądzik grudkowo-krostkowy zdjęcia:
Postać z dominacją zmian przerostowych
W najbardziej zaawansowanej i zarazem końcowej postaci choroby pojawiają się nieregularne zgrubienia na skórze i guzki. Przykładem jest rhinophyma, w którym nos nabiera kartofelkowatego wyglądu, co wynika z przerostu tkanek oraz zwłóknienia gruczołów łojowych. Zgrubienie może dotyczyć również brody, czoła, policzków i małżowin usznych. W obrębie zmian guzowatych może wystąpić zapalenie mieszków włosowych.
Ta postać trądziku różowatego dotyczy częściej mężczyzn. Prowadzi do deformacji twarzy, co może wpływać negatywnie na samoocenę osób dotkniętych tą postacią choroby.
Zdjęcia trądziku różowatego na nosie:
Oczny trądzik różowaty
Oczny trądzik różowaty dotyka prawie połowy pacjentów, jednak wciąż pozostaje trudny do rozpoznania. Objawy oczne mogą poprzedzać zmiany skórne lub występować wraz z nimi.
Ten typ trądziku powoduje między innymi: łzawienie, suchość oczu, nadwrażliwość na światło, niewyraźne widzenie oraz uczucie piasku pod powiekami. Powieki są opuchnięte i przekrwione. Do tego pacjenci mogą cierpieć na przewlekłe zapalenie brzegów powiek i zapalenie spojówek, dysfunkcję gruczołów Meiboma oraz nawracające infekcje gronkowcem, jęczmienie i gradówki. Może też dojść do bliznowacenia lub perforacji rogówki.
Zdjęcia ocznego trądziku różowatego:
Zobacz, jak wygląda trądzik różowaty – zdjęcia:
Jeśli zauważasz u siebie trądzik różowaty, początki objawów warto skonsultować z dermatologiem.
Leczenie trądziku różowatego
Trądzik różowaty należy leczyć stosownie do rodzaju i intensywności objawów – jednak o leczeniu decydować powinien specjalista. W łagodniejszych przypadkach odpowiednie dbanie o cerę w domowym zaciszu, wraz z unikaniem ekspozycji na czynniki zaostrzające może stanowić skuteczną kurację.
Od czego zacząć leczenie?
Różnorodność form i kombinacji objawów sprawia, że lepiej nie diagnozować się samodzielnie. Jeżeli zaobserwujesz którekolwiek z wyżej opisanych zmian skórnych – udaj się do dermatologa w celu diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Objawy nie zawsze, szczególnie na początku, wskazują jednoznacznie na to schorzenie. Jednak przyglądając się uważnie skórze i przeprowadzając wywiad, specjalista może nie tylko rozpoznać trądzik różowaty, ale też określić, na jakim etapie znajduje się choroba.
Diagnoza trądziku różowatego opiera się na obserwacji charakterystycznych objawów klinicznych, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, pęknięcia naczyń krwionośnych i stany zapalne na twarzy. Jednak diagnoza ta wymaga również wykluczenia innych możliwych schorzeń skórnych o podobnych objawach. W celu uzyskania pełniejszego obrazu klinicznego, przeprowadzam szczegółowy wywiad z pacjentem, który pozwala mi poznać historię choroby, obecne objawy oraz czynniki, które mogą mieć wpływ na wzmożenie objawów. W niektórych przypadkach, aby potwierdzić diagnozę trądziku różowatego i wykluczyć inne schorzenia skórne, mogą być konieczne dodatkowe badania. Testy skórne, takie jak testy alergiczne lub testy wrażliwości na różne substancje – mówi dr n. med. Igor Michajłowski – dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku
dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku
Wczesna interwencja i leczenie są kluczowe, aby zapobiec poważnym konsekwencjom tej zapalnej choroby skóry twarzy. Jeśli trądzik różowaty nie jest odpowiednio leczony, objawy mogą stopniowo przejść w bardziej zaawansowane i trwałe zmiany.
Farmakologiczne leczenie choroby
Nie ma konkretnych wytycznych, czym leczyć trądzik różowaty. Dobór leków zależy od szeregu czynników – stopnia zaawansowania choroby i objawów, które występują u pacjenta, a także odpowiedzi na leczenie, które już zastosowano. W zależności od indywidualnego przypadku, lekarz może zatem zalecić różne leki i preparaty, które pomagają w kontrolowaniu objawów choroby.
- Metronidazol: ze względu na dużą skuteczność, jest lekiem pierwszego wyboru w leczeniu trądziku różowatego. Zmniejsza stany zapalne i zaczerwienienie skóry oraz działa przeciwbakteryjnie. Z powodzeniem usuwa grudki i krostki. Stosowany jest w postaci żelu lub kremu.
- Kwas azelainowy: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco. Jest efektywny w redukowaniu grudek i krostek. Może być stosowany w postaci żelu lub kremu, który nakłada się na skórę raz/ dwa razy dziennie.
- Nadtlenek benzoilu: przydatny przy zmianach krostkowych. Działa bakteriobójczo i złuszczająco. Dostępny jest w postaci żelu lub kremu.
- Leki przeciwpasożytnicze: hamujące rozwój roztoczy np. Demodex – nużeńców, które są uważane za jedną z przyczyn trądziku różowatego. Leki te mogą mieć postać np. maści, kremu lub tabletek. Substancją czynną często jest iwermektyna.
- Antybiotyk na trądzik różowaty: które działają antybakteryjnie i zmniejszają stan zapalny skóry. Są wdrażane w przypadku nadkażeń. Mogą być stosowane np. w postaci żelu, który nakłada się na skórę dwa razy dziennie albo doustnie – jako tabletki. Do doustnie stosowanych antybiotyków należą tetracykliny, przeważnie doksycyklina.
- Retinoidy: to pochodne witaminy A, które pomagają zmniejszyć stan zapalny skóry (np. izotretynoina). Mogą być stosowane doustnie lub aplikowane na skórę w postaci kremów lub żeli. W przypadku ogólnego leczenia trądziku różowatego retinoidami mogą występować różne działania niepożądane. Najczęściej jest to suchość skóry i błon śluzowych, ale czasem też poważniejsze skutki uboczne. Dlatego leczenie ogólne retinoidami musi odbywać się pod kontrolą lekarza i co pewien czas należy wykonywać określone badania.
Pamiętaj, że to tylko ogólne informacje i zawsze warto skonsultować się z lekarzem, w celu uzyskania indywidualnego planu leczenia. Bardzo ważne jest ustalenie właściwej przyczyny choroby, bo wówczas można zastosować skuteczne metody leczenia.
Laser na trądzik różowaty
Leczenie laserem jest zazwyczaj stosowane u pacjentów z umiarkowanym do ciężkiego trądzikiem różowatym, którzy nie uzyskują pozytywnych efektów z innych metod leczenia i u których doszło do utrwalenia się teleangiektazji i rumienia. Zaleca się, aby pacjenci przed zabiegiem zasięgnęli porady specjalisty i przeprowadzili dokładne badania, aby określić jaki rodzaj lasera będzie odpowiedni.
Laseroterapia to nieinwazyjna metoda leczenia trądziku różowatego, która polega na skierowaniu wiązki światła lasera na skórę. Lasery emitują światło o różnych długościach fali, które mogą być dostosowane do różnych rodzajów skóry i typów trądziku różowatego. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje laseroterapii, które są najczęściej stosowane na zmiany skórne w trądziku różowatym:
- Laser frakcyjny – działa na górną warstwę skóry, wywołując stymulację kolagenu i poprawiając elastyczność skóry. Laser frakcyjny może również redukować blizny i plamy na skórze, co może być skutkiem ubocznym trądziku różowatego.
- Laser naczyniowy – działa na rozszerzone naczynia krwionośne w skórze, wiązka światła lasera niszczy naczynka, co zmniejsza zaczerwienienie i poprawia ogólny wygląd skóry.
Jak leczyć postać oczną trądziku różowatego?
Zmiany w okolicach oczu – najlepiej skonsultować z okulistą. Co stosuje się powszechnie? Oto kilka ważnych wskazówek:
- Higiena powiek: To podstawowy krok. Regularne mycie powiek ciepłą wodą i delikatnym środkiem oczyszczającym pomaga usunąć nagromadzony łój i zanieczyszczenia.
- Sztuczne łzy: W przypadku suchości oczu stosuje się nawilżające krople bez konserwantów, które łagodzą pieczenie i podrażnienie.
- Antybiotyki: W zależności od nasilenia objawów, lekarz może przepisać antybiotyki doustne, takie jak tetracyklina, doksycyklina czy azytromycyna. Mają one działanie przeciwzapalne i zmniejszają objawy oczne.
- Maści na trądzik różowaty: Przy silniejszych objawach ocznych, można stosować maści z antybiotykami lub sterydami.
- Unikanie czynników drażniących: Ważne jest unikanie czynników nasilających objawy, takich jak ekspozycja na wiatr, słońce oraz długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Jak leczyć postać z dominacją zmian przerostowych?
W leczeniu zmian przerostowych stosuje się zabiegi chirurgiczne, czyli wycięcie skóry niepełnej lub pełnej grubości (w tym drugim przypadku z rekonstrukcją płatową lub przeszczepem skóry). Inne metody, które znajdują zastosowanie, to: dermabrazja, kriochirurgia, elektrokoagulacja i laseroterapia.
Czy całkowite wyleczenie trądziku różowatego jest możliwe?
Trądzik różowaty to choroba, w której przebiegu występują okresy zaostrzeń i remisji. Niestety nie da się jej całkowicie wyleczyć. Nawet gdy poddamy się serii zabiegów i osiągniemy taki stan, gdy skóra wygląda prawidłowo, to jeśli nie będziemy chronić się przed promieniowaniem słonecznym i innymi czynnikami zaostrzającymi, popękane naczynka i czerwienienie się skóry mogą wrócić. Tendencja do nadmiernej reaktywności naczynek na różne bodźce bowiem pozostaje.
Pamiętajmy, że dostępne leczenie obejmuje obecnie wyłącznie metody działające objawowo. Dobrze byłoby zatem sięgnąć po metody wspomagające, które pozwolą utrzymać skórę w dobrym stanie. Jak się okazuje, znaczący wpływ na przebieg choroby może mieć prawidłowa pielęgnacja skóry. Warto też przeanalizować swój styl życia, bo od naszej diety i stosowania używek również może zależeć to, czy uda nam się osiągnąć poprawę kondycji skóry.
Dzięki leczeniu i pielęgnacji, a także innym metodom wspomagającym, można skutecznie hamować postęp choroby, a nawet osiągnąć długotrwałą remisję.
Kosmetyki na trądzik różowaty
Odpowiednio dopasowana pielęgnacja ma nadrzędne znaczenie w walce z trądzikiem różowatym (rosacea). Zmiana kosmetyków oraz właściwe obchodzenie się z wymagającą cerą to klucz do zmniejszenia objawów dolegliwości oraz do zahamowania jej rozwoju.
Zaleca się stosowanie łagodnych kosmetyków, które nie będą podrażniać, uczulać ani wysuszać skóry – pamiętajmy, że cera z trądzikiem różowatym wykazuje wrażliwość na kosmetyki. Nie zaleca się stosowania produktów zawierających alkohol, mydła, środki zapachowe ani detergenty syntetyczne.
W związku z tym najlepiej sięgać po dermokosmetyki przeznaczone specjalnie do skóry z trądzikiem różowatym, ponieważ nie mają one właściwości drażniących i nie zawierają alkoholu ani innych niekorzystnych substancji. Poza tym zawierają substancje, które nie tylko pielęgnują skórę, ale też wspomagają leczenie jej problemów.
Niewskazane są tłuste kremy, ponieważ mogą wzmagać łojotok i czerwienienie się skóry. Kosmetyki nie powinny również zatykać porów skóry, aby nie gromadziło się tam sebum i nie powstawały stany zapalne.
Kosmetyki przeznaczone do cery z trądzikiem różowatym powinny zawierać składniki aktywne z trzech grup:
- o działaniu poprawiającym stan naczynek, aby je wzmocnić i zmniejszyć ich widoczność,
- o działaniu nawilżającym i wzmacniającym ochronną warstwę hydrolipidową skóry,
- o właściwościach przeciwzapalnych, aby przyśpieszyć gojenie zmian skórnych.
Ponadto warto zachowywać umiar w pielęgnacji, gdyż nadmiar kosmetyków może obciążyć i podrażnić skórę. Zaopatrzmy się w najbardziej podstawowe produkty i zadbajmy o to, by miały proste, przejrzyste składy. Wdróżmy je już na stałe i stosujmy nawet po opanowaniu objawów, ponieważ powrót do poprzednich kosmetyków może ponownie pogorszyć stan skóry.
Na co uważać podczas mycia twarzy z trądzikiem różowatym?
Podczas mycia skóry twarzy należy uważać, aby robić to delikatnie i za pomocą łagodnych środków myjących, odpowiednich dla skóry wrażliwej, reaktywnej i skłonnej do alergii.
Wiele osób nieświadomie zaostrza objawy trądziku różowatego, niewłaściwie obchodząc się ze swoją skórą. Zbyt intensywne oczyszczanie cery, przez jej pocieranie wacikiem z użyciem drażniących kosmetyków może powodować przekrwienie skóry, pękanie naczynek i podrażnienia. Źle wpływa też na mikrobiom i nawilżenie skóry. Oczywiście, usuwanie resztek makijażu i innych zanieczyszczeń jest niezbędne, jednak nie można tego robić w tak agresywny sposób! Wrażliwa cera bardzo nie lubi nadmiernego tarcia i stosowania silnych kosmetyków (czasami nawet lekki podkład na trądzik różowaty zadziała drażniąco).
Niewskazane są też kosmetyki złuszczające, np. zawierające alfa-hyroksykwasy, oraz peelingi mechaniczne.
Ponadto należy zwracać uwagę na temperaturę wody – nie powinna być za gorąca. Twarz należy osuszać bardzo delikatnie, przykładając do niej miękki ręcznik.
Nawilżanie skóry twarzy
Cera z trądzikiem różowatym stosunkowo łatwo się przesusza, co może prowadzić do jej nieestetycznego łuszczenia. Należy regularnie stosować kremy, które odbudują barierę hydrolipidową skóry i zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia.
Jak wybrać krem na trądzik różowaty? Obok składników nawilżających, dobrze byłoby, gdyby w kremie do twarzy znalazły się również składniki wzmacniające naczynka i kojące. Pomogą one złagodzić zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Pożądany jest też kwas azelainowy – prawdziwy sprzymierzeniec cery z rosacea, składnik ten często wykorzystywany jest w lekach miejscowych na trądzik różowaty.
Ochrona przeciwsłoneczna
Osobom cierpiącym na trądzik różowaty zaleca się codzienne stosowanie kremów z filtrem UV przez cały rok. Promienie UV zaostrzają bowiem przebieg choroby. Dlatego chorzy powinni każdego dnia smarować skórę kremem o wysokim stopniu ochrony (SPF 50) i chroniącym zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
Unikanie czynników zaostrzających
Niezależnie od postaci choroby oraz stopnia jej zaawansowania, ważne jest również unikanie czynników, które mogą zaostrzać symptomy. Mowa tu o takich czynnikach, jak promieniowanie słoneczne, stres, intensywna aktywność fizyczna, ostre przyprawy, alkohol czy nagłe zmiany temperatur.
Poznaj dermokosmetyki Acnerose na trądzik różowaty
Przy objawach rosacea warto wypróbować profesjonalny zestaw kosmetyków na trądzik różowaty Acnerose. To specjalistyczne dermokosmetyki z naturalnymi składnikami, które dostaniemy bez recepty.
Przewaga dermokosmetyków Acnerose nad kosmetykami drogeryjnymi tkwi przede wszystkim w starannie dobranych składach, opracowanych pod kątem trądziku różowatego. A także w tym, że zastosowano w nich wyselekcjonowane składniki pochodzenia roślinnego, które są przyjazne dla skóry wrażliwej i naczyniowej. W produktach Acnerose nie znajdziemy drażniących i wysuszających składników, które mogłyby zaognić objawy. Starannie dobrany skład gwarantuje delikatność i skuteczność.
Zestaw Acnerose to 4 produkty: płyn oczyszczający, maść na rano, krem na dzień i pasta na noc. Kompletnie dba o skórę z trądzikiem różowatym, odpowiadając na jej najważniejsze potrzeby.
- Płyn oczyszczający Acnerose skutecznie usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Nie wysusza przy tym skóry, a wzmacnia jej nawilżenie. Aktywnie działa na rozszerzone naczynka, redukując ich widoczność. Reguluje też pracę gruczołów łojowych i łagodzi stany zapalne. To zasługa kwasu laktobionowego, glukonolaktonu, aloesu, alantoiny i olejku z mięty zielonej.
- Maść na rano Acnerose Morning Cream – zawiera kwas azelainowy, dzięki czemu wygładza skórę i pobudza procesy regeneracyjne. Zwalcza też stany zapalne i zmniejsza rumień. Przeciwzapalnie działa również witamina E, która słynie ze swoich właściwości ochronnych, nawilżających i regenerujących. Olejek z drzewa różanego działa kojąco i antybakteryjnie.
- Krem na dzień Acnerose Day Cream nawilża i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu się sebum. Ekstrakt z zielonej herbaty reguluje nadczynność gruczołów łojowych. Olej z glistnika oczyszcza skórę z niedoskonałości. Ekstrakty z kasztanowca, ruszczyka kolczastego oraz lukrecji wzmacniają kruche naczynka i minimalizują zaczerwienienia.
- Pasta na noc Acnerose efektywnie regeneruje skórę w czasie snu. Dzięki zawartości tlenku cynku i ichtiolu, znanych z antybakteryjnego i przeciwzapalnego działania, łagodzi stany zapalne, które występują na skórze. Olej kokosowy i lanolina nawilżają, koją i regenerują.
Dermokosmetyki z serii Acnerose działają kompleksowo i długofalowo. Stosowane regularnie, prowadzą do widocznej poprawy stanu skóry. Co ważne, pomagają opanować łagodniejsze objawy choroby i powstrzymać rozwój trądziku różowatego.
Domowe sposoby na trądzik różowaty
Domowe sposoby mogą wspomagać walkę z trądzikiem różowatym. To właśnie w domowym zaciszu najczęściej walczymy o lepszy stan cery.
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym zmniejszymy dokuczliwe symptomy we wczesnych etapach trądziku różowatego oraz wspomożemy leczenie na da
lszych etapach. Jednym z najistotniejszych jest omówiona już wcześniej pielęgnacja, a także odpowiednia dieta. Można też sięgnąć po zioła.
Pomoże także unikanie nałogów, alkoholu, czy dużych ilości kawy. Czasem wystarczy zmiana kilku codziennych nawyków, aby wyraźnie poprawić stan skóry z trądzikiem różowatym.
Dieta przy trądziku różowatym
Jednym z ważnych aspektów walki z trądzikiem różowatym jest odpowiednia dieta. Niektóre pokarmy mogą wyzwalać czerwienienie się skóry i sprzyjać rozszerzaniu naczyń. U każdego pacjenta problem mogą powodować inne produkty, dlatego warto uważnie obserwować reakcje skóry i ograniczać pokarmy, które nasilają objawy.
Zalecana żywność | Zabroniona żywność |
– Owoce i warzywa bogate w antyoksydanty – Tłuste ryby, dostarczające omega-3 – Orzechy, nasiona i pestki – świetne źródła cynku – Kasze bogate w błonnik – Nabiał | – Ostre przyprawy – Słodycze – Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – Fast food – Alkohol |
Dieta powinna być oparta na produktach nieprzetworzonych – w szczególności na warzywach, owocach i źródłach zdrowych tłuszczów, które pomagają zmniejszać stan zapalny. Należy mocno ograniczyć produkty zakwaszające i wysokoprzetworzone, jak słodycze i fast food. Niewskazane jest też picie w nadmiarze kawy i mocnej herbaty.
W niektórych źródłach można znaleźć rady, aby ograniczyć pokarmy bogate w histaminę i tyraminę, czyli takie, jak:
- sery pleśniowe,
- czekolada,
- pomidory,
- warzywa strączkowe,
- czerwone wino,
- kiszona kapusta.
Ograniczyć należy również konserwanty i wzmacniacze smaku, jak glutaminian sodu. Ponadto potrawy i napoje powinny mieć odpowiednią temperaturę – nie mogą być gorące.
Dodatkowo można rozważyć suplementację probiotykami. Chociaż nie ma jednoznacznych badań, pojawiają się przesłanki świadczące o tym, że probiotyki mogą wspomagać walkę z rosacea przez łagodzenie stanów zapalnych.
Dieta powinna być stosowana w połączeniu z innymi metodami, takimi jak odpowiednia pielęgnacja skóry i zabiegi kosmetyczne. W razie wątpliwości lub pytań dotyczących diety w trądziku różowatym, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, aby uzyskać poradę dotyczącą właściwego planu żywieniowego.
Zioła na trądzik różowaty
Nie ma pewności, że jakiekolwiek zioła lub suplementy diety są skuteczne w leczeniu trądziku różowatego, ale niektóre zioła i suplementy diety mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego skóry i łagodzeniu objawów. Zioła na trądzik różowaty, które mogę być stosowane przy jego objawach to: zielona herbata, lawenda, rozmaryn, szałwia, nagietek i rumianek. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek ziół wewnętrznie, należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać poradę dotyczącą odpowiedniej dawki i sposobu stosowania. Niektóre zioła mogą wchodzić w reakcję z lekami, które pacjent już przyjmuje, co może prowadzić do skutków niepożądanych.
Podsumowanie
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą, której nie da się pokonać raz na zawsze. Może powodować znaczny dyskomfort i obniżać jakość życia. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta. Najlepsze efekty przyniesie kompleksowe podejście do problemu. Zaleca się regularne wizyty u dermatologa, a w razie potrzeby także innych specjalistów, np. endokrynologa, który pomoże opanować zaburzenia hormonalne. Poza tym należy odpowiednio się odżywiać i regularnie dbać o skórę, jak również unikać czynników zaostrzających objawy.
FAQ
Jakie domowe sposoby na trądzik różowaty warto stosować?
Z pewnością warto pielęgnować skórę specjalistycznymi kosmetykami, które dostaniemy bez recepty, np. z serii Acnerose. Korzystna będzie także maseczka z płatków owsianych i z zielonych traw: pszenicznej lub jęczmiennej. Z tych ostatnich można przygotować także napary do picia. A do przemywania twarzy tonik z rumianku. Warto też zwrócić uwagę na swoją dietę.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery w przypadku trądziku różowatego?
Należy starannie oczyszczać skórę, ale wyłącznie delikatnymi preparatami, które nie wysuszą skóry ani nie zaognią rumienia. Na dzień należy nałożyć krem nawilżający i ochronny na naczynka oraz krem z filtrem. Na noc polecany jest krem regenerujący, który wspomoże redukcję niedoskonałości.
Co jeszcze, oprócz zabiegów i kosmetyków mogę stosować, aby zmniejszyć objawy?
Istotne jest unikanie czynników ryzyka. Wyeliminowanie ekspozycji na słońce (kapelusz, krem z filtrem SPF50), gorących kąpieli, sauny, alkoholu, cukru i ostrych przypraw oraz stresu.
Czy trądzik różowaty jest zaraźliwy?
Trądzik różowaty nie jest chorobą zakaźną, co oznacza, że nie można się nim zarazić poprzez kontakt z osobą chorą. Jego przyczyny są złożone i obejmują czynniki genetyczne, immunologiczne, środowiskowe oraz związane z nieprawidłową reakcją naczyń krwionośnych w skórze. Bakterie, choć mogą wpływać na przebieg choroby, nie są przyczyną zakaźną.
Czy trądzik różowaty można wyleczyć?
Całkowite wyleczenie trądziku różowatego jest niemożliwe, ale można go skutecznie kontrolować. Terapia obejmuje zarówno leczenie miejscowe, jak i doustne, które zmniejsza objawy, zapobiega zaostrzeniom i poprawia wygląd skóry. Dobrze dobrana pielęgnacja skóry, zwłaszcza kosmetyki łagodzące (takie jak zestaw Acnerose), również odgrywa kluczową rolę.
Co pić na trądzik różowaty?
Zaleca się picie dużych ilości wody, co wspomaga nawilżenie skóry od wewnątrz. Unikać należy alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, oraz napojów z kofeiną, które mogą nasilać zaczerwienienie i zaostrzać objawy.
Czy trądzik różowaty swędzi?
Swędzenie nie jest dominującym objawem tej choroby. Jeśli pacjent doświadcza nasilonego swędzenia, warto skonsultować się z dermatologiem, aby wykluczyć inne schorzenia skóry lub alergiczne reakcje, które mogą towarzyszyć trądzikowi różowatemu.
Czy istnieją tabletki na trądzik różowaty?
W leczeniu trądziku różowatego stosuje się tabletki, zwłaszcza w ciężkich przypadkach. Najczęściej są to doustne antybiotyki, takie jak tetracykliny, które mają działanie przeciwzapalne. W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić niską dawkę izotretynoiny.
Bibliografia
1. Czarnecka A., Tymicka J., Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, 2005 2. Broniarczyk-Dyła G, Dubla-Beiber M., Współczesne poglądy na etiopatogenezę trądziku różowatego, 1996 3. Steinhoff M., Buddenkotte J., Aubert J., Sulk M., Novak P., Schwab V.D. iTrądzik różowaty (łac. rosacea, acne rosacea) inni, Clinical, cellular, and molecular aspects in the pathophysiology of rosacea, 2011 4. Spoendlin J., Voegel J.J., Jick S.S., Meier C.R., A study on the epidemiology of rosacea in the U.K., 2012 5. Błaszyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005