Laserowe leczenie trądziku różowatego
Wiele dorosłych osób boryka się obecnie z problemem trądziku różowatego. To bardzo poważny problem, którego trudno się pozbyć. Walkę z nim można zacząć od domowych metod. Pomogą napary ziołowe z rumianku, kasztanowca, czy czerwonej koniczyny. Bardzo pomaga też zielona herbata, która ma silne działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Wiele osób poleca również domową maseczkę z mielonych płatków owsianych. Należy odpowiednio dbać o swoją skórę, delikatnie ją oczyszczać i osuszać. Również kosmetyki powinny być dopasowane do wymagającej cery naczynkowej i trądziku różowatego.
Trądzik różowaty – co trzeba wiedzieć | |
Przyczyny |
|
Objawy |
|
Leczenie domowe |
|
Leczenie specjalistyczne |
|
Leczenie laserem
ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź
Takie domowe działania nie zawsze przynoszą jednak rezultat. Często konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, który zaleci stosowanie antybiotyków doustnych lub miejscowo, w postaci maści lub kremu. Bywa jednak, że po zmianach trądzikowych pozostają bardzo brzydkie zmiany, lub nie można ich wyleczyć nawet z pomocą dobrych antybiotyków. Wówczas pozostaje jedynie leczenie laserem.
Jest to jedyny zabieg, który gwarantuje całkowite pozbycie się trądziku różowatego na zawsze. Zmiany nie wracają w miejscach leczonych laserem. Większości blizn również można się pozbyć. Niestety, zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie przynajmniej dwóch serii zabiegów. Często kończy się na kilku
Nie chcesz zdecydować się na zabieg laserowy?
Kup Acnerose!
Trądzik różowaty stanowi ogromny problem wśród pacjentów dermatologicznych. Na szczęście skuteczne w terapii okazują się być lasery. W gabinetach kosmetycznych można skorzystać z różnorodnych sprzętów, które emitują efektywne wiązki światła. Za każdym razem należy jednak pamiętać o właściwej pielęgnacji, która wspomaga osiągnięcie wymarzonych efektów.
Oto zabiegi laserowe, jaki proponują gabinety kosmetyczne:
- Quadrostar Pro Yellow, dzięki niemu można osiągnąć naprawdę spektakularne efekty, niwelujące trądzik różowaty. Leczenie laserem działa również na inne problemy dermatologiczne takie jak: rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy, rozszerzone naczynka krwionośne innych partii ciała czy rumień. Wiązka światła oddziałuje bezpośrednio na hemoglobinę, powodując zamknięcie rozszerzonego naczynka. Nie powoduje żadnych obrażeń, a krótko po zabiegu można powrócić do normalnych obowiązków. Jeden zabieg trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Zalecane jest przeprowadzenie do 5 serii. Przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu to m. in. okres ciąży i karmienia piersią, cukrzyca, choroba nowotworowa, epilepsja, stosowanie leków działających fotouczulająco, leczenie retinoidami, sterydami, czy np. infekcje wirusowe i bakteryjne skóry.
- VariLite, dzięki niemu widocznie się zmniejsza trądzik różowaty. Leczenie laserem sprawia również, że koloryt skóry powraca do normy. Zaczerwienienia oraz widocznie poszerzone naczynka zmniejszają swoją powierzchnię, dzięki czemu znowu można odzyskać piękny wygląd. Laser należy do modeli diodowych, które wykazują największą efektywność w niwelowaniu oznak trądziku osób dorosłych. Światło narzędzia ma za zadanie zamknąć, obkurczyć i jednocześnie uszczelnić problematyczne części układu krwionośnego, by zminimalizować ich widoczność. Jedna seria trwa około godziny. Dla najlepszych efektów warto wykonać od dwóch do nawet sześciu powtórzeń. Warto pamiętać także o przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu, do których zaliczamy przede wszystkim ciążę, cukrzycę, choroby skóry (np. bielactwo), stosowanie niektórych leków (np. leków kardiologicznych, tetracykliny, doksycykliny, pochodnych witaminy A), wszczepiony rozrusznik serca oraz infekcje wirusowe i bakteryjne skóry.
- Harmony XL PRO Dye-VL. Na trądzik różowaty leczenie laserem Harmony XL PRO Dye-VL jest kolejnym skutecznym rozwiązaniem. Tym razem emitowana wiązka światła zwiększa temperaturę konkretnego naczynka, co automatycznie powoduje jego zmniejszenie i zamknięcie. W ten sposób eliminowane jest podłoże trądziku różowatego oraz nieestetyczny rumień. Zaletą tego urządzenia jest skoncentrowanie na wyznaczonej, problematycznej partii ciała lub twarzy, nie wpływając na znajdujące się w pobliżu naczynka. Czas wykonywania zabiegu to od 20 do 40 minut. Należy wykonać od 4 do 8 serii w odstępie od tygodnia do nawet czterech. Do przeciwwskazań możemy zaliczyć przede wszystkim okres ciąży oraz karmienia piersią, niektóre choroby skóry, choroby nowotworowe, cukrzycę, opryszczkę, przyjmowanie niektórych ziół i leków, które działają fotouczulająco, oraz niektórych leków kardiologiczny.
ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź
Efekty
Na trądzik różowaty laserowe leczenie działa najlepiej i najszybciej. Każdy zabieg trwa około dwudziestu minut i jest on bezbolesny. Pacjent musi jednak samodzielnie zapłacić za swoje laserowe leczenie trądziku różowatego i zrobić to w prywatnym gabinecie, ponieważ NFZ nie refunduje tej metody leczenia. Warto jednak zdecydować się na taki krok, ponieważ można pozbyć się problemu na zawsze. Lekarze nie dają jednak całkowitej gwarancji w przypadku blizn wklęsłych, ponieważ są one trudne do usunięcia. Z pewnością można jednak w znaczący sposób poprawić stan swojej twarzy. W wypadku blizn po trądziku różowatym, dermatologia potrafi sobie na szczęście poradzić i jest to właśnie laseroterapia.
Podsumowanie
Leczenie laserem to niezwykle skuteczne metoda walki z trądzikiem różowatym. Warto jednak pamiętać, że laser zadziała jedynie na aktualne zmiany, i nie zapobiegnie rozwojowi choroby, dlatego ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza odnośnie leczenia, a także zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz dietę.
Bibliografia
1. Powell F.C., Clinical practice. Rosacea, 2005
2. Landow K., Rosacea: the battle goes on, 2005
3. Yamasaki K.,Gallo R.L., The molecular pathology of rosacea, 2009