Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (łac. rosacea, acne rosacea) to zapalna to choroba skóry o złożonym podłożu, która polega na wykwitach rumieniowych na ciele, grudkach i krostkach.

Walka z nią często jest długa i wymaga od osoby na nią cierpiącej konsekwencji w działaniu. Na pojawianie się trądziku różowatego bezpośrednio wpływają dwie dolegliwości natury dermatologicznej. Pierwszą są słabe, pękające naczynka, wynikające z borykania się z cerą naczynkową. Drugim elementem jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Trądzik różowaty odnotowuje się wyłącznie u osób powyżej 25. roku życia. Przyczyny mogą być różne – od skłonności genetycznych, poprzez złą dietę, po problemy hormonalne.

Dowiedz się więcej:

Co to jest trądzik różowaty?Jak wygląda trądzik różowaty? Zobacz zdjęcia!

Przyczyny trądziku różowatego

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn trądziku różowatego.

  • Przede wszystkim, może on wynikać ze skłonności genetycznych.
  • Na występowanie trądziku różowatego duży wpływ mogą mieć zaburzenia w gospodarce hormonalnej.
  • U wielu osób trądzik różowaty pojawia się z uwagi na prowadzenie złego trybu życia. Znaczenie ma tu chociażby stres, ale też nałogi. Nie pomaga też brak ruchu, który może prowadzić do kruszenia naczynek. Jednak zbyt duży wysiłek fizyczny niekiedy powoduje występowanie zaostrzonych objawów.
  • Często przyczyną trądziku różowatego oraz czynnikiem zaostrzającym tan skóry jest niewłaściwa dieta. Źle na cerę wpływają pikantne potrawy, brak witamin oraz innych składników odżywczych, a także dieta zakwaszająca organizm.
  • Lekarze wskazują również na skłonności do alergii, problemy z kruchymi naczynkami krwionośnymi oraz skłonności do stanów zapalnych skóry.

Objawy trądziku różowatego

Istnieje kilka charakterystycznych objawów trądziku różowatego.

  • Na początku pojawiają się drobne zaczerwienienia skóry oraz pajączki, czyli pękające naczynka. Następnie zaczerwienienia są coraz bardziej intensywne i rozległe. Występują pod postacią placów w obszarze policzków, czoła, nosa i brody.
  • Z czasem, w obszarze zaczerwienień zaczyna pojawiać się kaszka z małych krostek.
  • Wiele osób z poważnym problemem trądziku różowatego skarży się na krosty ropne i inne wypryski, które bardzo trudno jest usunąć. U mężczyzn może nawet dochodzi do formowania się narośli na nosie.

Dowiedz się więcej o przyczynach i objawach trądziku różowatego

Dowiedz się więcej

Trądzik różowaty: leczenie i zabiegi

W wielu przypadkach odpowiednia pielęgnacja cery w domowym zaciszu stanowi skuteczną kurację. Gdy to nie pomoże konieczna jest wizyta u dermatologa. Może on zalecić terapię przy pomocy specjalistycznych leków. Najczęściej terapia zaczyna się od przepisania specjalistycznych maści i kremów. Gdy jednak leczenie zewnętrzne zawodzi, dermatolog może zdecydować się na tabletki, które pomogą zapanować nad problemem. Skuteczną pomocą jest również leczenie trądziku laserem.

Dowiedz się więcej:

Jak leczyć i wyleczyć trądzik różowaty?Popularne leki na trądzik różowatyLaserowe leczenie trądziku różowatego

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Odpowiednio dobrana pielęgnacja ma kluczowe znaczenie w kuracji na trądzik różowaty. Dobór kosmetyków oraz właściwe obchodzenie się z wymagającą cerą to klucz do pozbycia się tej dolegliwości. Najlepiej sięgać po preparaty przeznaczone właśnie do skóry z trądzikiem różowatym, ponieważ nie mają one właściwości drażniących i nie zawierają alkoholu. Nie powinny również zatykać porów skóry, aby nie gromadziło się tam sebum i nie powstawały stany zapalne. Kosmetyki przeznaczone do cery z trądzikiem różowatym powinny zawierać składniki aktywne z trzech grup: o działaniu poprawiającym stan naczynek, o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych oraz o właściwościach przeciwzapalnych. Składniki o działaniu przeciwzapalnym przyśpieszą natomiast gojenie wyprysków.

Dowiedz się więcej:

Co brać na trądzik różowaty? Kremy, żele czy maść?Jakie kosmetyki do pielęgnacji na trądzik różowaty?

Domowe sposoby na trądzik różowaty

We wczesnych etapach formowania się choroby domowe sposoby będą stanowić doskonałe remedium, przy pomocy którego zupełnie zlikwidujemy ten problem. W przypadku poważniejszych, bardziej zaawansowanych postaci, doskonale uzupełnią specjalistyczną kurację. To właśnie w domowym zaciszu najczęściej walczymy o lepszy stan cery.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym zwalczymy Rosaceę w jej wczesnych etapach, a także wspomożemy profesjonalne leczenie. Jednym z istotnych elementów jest odpowiednia dieta, w tym także stosowanie ziołowych naparów. Pomoże unikanie ostrych potraw, alkoholu, czy dużych ilości kawy. Stronić powinno się od wszystkich czynników drażniących, w tym także na przykład nadmiernej ekspozycji na promienne słoneczne. Warto też zwrócić uwagę na nawyki towarzyszące codziennej pielęgnacji cery. Na jej stan negatywnie może wpływać np. mycie twarzy zbyt ciepłą wodą. Czasem wystarczy zmiana kilku codziennych nawyków, aby wyraźnie poprawić stan skóry z trądzikiem różowatym.

Dowiedz się więcej:

Domowe sposoby na trądzik różowatyOdpowiednia dieta na trądzik różowaty

Jesteśmy na

nasze aukcje
Poczekaj!
Chcesz rabat 10%?

Jesteśmy pewni, ze nasze produkty są najwyższej jakości i będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego też, by zachęcić Cię do wypróbowania naszego produktu, którego jakość gwarantujemy, dajemy Ci rabat 10%.
Wpisz poniższy kod podczas zamawiania:
10RABAT2017