Ruszczyk kolczasty – jak działa?
Ruszczyk kolczasty, znany również jako myszopłoch, to roślina pochodzenia południowoeuropejskiego. Od setek lat znany jest ze swoich właściwości prozdrowotnych i właściwości pielęgnacyjnych. Przede wszystkim wykazuje korzystny wpływ na pracę układu krwionośnego, dlatego stosowany jest na szeroką skalę w ziołolecznictwie. Od niedawna roślina znajduje także zastosowanie w medycynie konwencjonalnej, ponieważ naukowo dowiedziono skuteczności zawartych w nich związków. Udowodnione właściwości lecznicze rośliny spowodowały, że jest ona wykorzystywana w fitoterapii wielu schorzeń i dolegliwości, szczególnie ze strony układu krwionośnego i limfatycznego.
Ruszczyk kolczasty - działanie na trądzik różowaty
Ruszczyk kolczasty zawiera wiele cennych związków, które wykazują skuteczne działanie w walce z trądzikiem różowatym. Powoduje widoczną poprawę kondycji skóry w wielu obszarach, największe znaczenie ma jednak w kontekście poprawy elastyczności naczyń krwionośnych.
Zobacz jak rozpoznać trądzik różowaty
Ponadto wykazuje następujące właściwości:
- łagodzi zaczerwienienia,
- łagodzi przebarwienia potrądzikowe oraz ekspozycji słonecznej,
- działa przeciwzapalnie,
- minimalizuje cienie pod oczami,
- koi podrażnienia.
Ruszczyk kolczasty jest chętnie wykorzystywany w leczeniu trądziku różowatego ze względu na swoje specyficzne właściwości. Niemniej, leki roślinne, w tym takie jak te zawierające ruszczyk kolczasty, mogą stanowić skuteczne uzupełnienie kuracji dermatologicznych. Ruszczyk kolczasty na trądzik różowaty dostępny jest w różnych formach. Można go przyjmować jako suplementy w postaci kapsułek, ale również zewnętrznie w formie żelu czy maści. W czystej postaci jako susz do samodzielnego przygotowywania i picia jako napar. Jak zatem działa ruszczyk kolczasty? Przede wszystkim efektywnie poprawia napięcie ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia i pękanie.
Jednocześnie wzmacnia oraz obkurcza widoczne naczynka, ponieważ zawarte w nim związki organiczne wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. W ten sposób wyciągi roślinne minimalizują nieprzyjemne uczucie pieczenia i świądu, a także łagodzą podrażnienia skóry.
ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź
Ruszczyk kolczasty – jak stosować na trądzik różowaty?
Ruszczyk kolczasty można stosować na kilka sposobów. W postaci naparów przygotowywanych z suszu wewnętrznie. Można też przyjmować doustnie kapsułki. Najpopularniejsze są jednak kosmetyki do stosowania zewnętrznego. Najczęściej są to kremy, maści oraz toniki czy płyny do przemywania twarzy, które należy aplikować regularnie, nawet dwa razy dziennie co najmniej przez kilka tygodni. Kuracja powinna trwać zwykle około dwóch miesięcy. W razie konieczności kurację można przedłużyć.
Podsumowując, ruszczyk kolczasty to roślina znana ze swoich cennych właściwości wspomagających pracę układu krwionośnego. W celach antytrądzikowych warto jednak uzupełnić pielęgnację o inne kosmetyki, które pielęgnują skórę kompleksowo. Wybierając kosmetyki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład. Znaczenie mają naturalne składniki aktywne, które mają potwierdzone, skuteczne działanie w walce z trądzikiem różowatym.
Bibliografia:
1. Draelos, Z., Pugliese, P., Marcińczak, B., Pytrus-Sędłak, B., & Chlebus, E. (2014). Fizjologia skóry. Wrocław: MedPharm Polska.
2. Nowicka D., (2007), Dermatologia Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wrocław: Górnicki Wydawnictwo Medyczne