Leczenie trądziku różowatego – jak wyleczyć trądzik różowaty?
SPIS TREŚCI
Z trądzikiem różowatym bardzo trudno jest walczyć i najczęściej wymagana jest interwencja lekarza. Leczenie trądziku różowatego może trwać miesiącami, ponieważ istnieje wiele różnych przyczyn jego powstawania. Najczęściej metoda leczenia uzależniona jest w dużej mierze od konkretnej przyczyny w danym przypadku. Czy zaawansowany trądzik różowaty można wyleczyć domowymi sposobami? Wiele osób radzi sobie z problemem swojej skóry trądzikowej samodzielnie. Faktycznie, dopóki problem nie jest duży i pojawiają się delikatne zaczerwienienia i pajączki, można samodzielnie stosować odpowiednie kosmetyki oraz ewentualnie naturalne suplementy diety
Czego unikać przy leczeniu trądziku różowatego? | Co warto zastosować w leczeniu trądzików? |
|
|
ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź
Leczenie trądziku różowatego jest bardzo trudne. Często wymaga zmiany diety, a nie każdy jest w stanie się do niej dostosować. Należy też wyeliminować stres i używki. Dużo także zależy od postaci trądziku i stopnia jego zaawansowania. Jednak jeśli chory zastosuje się do tych wymagań, jest w stanie chociażby złagodzić jego objawy – mówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Często ciężko jednak jest samodzielnie poradzić sobie ze swoim problemem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie gabinetu dermatologa, który znajdzie odpowiednie rozwiązanie i poleci dobrą terapię.
Nie wiesz, jak leczyć różowaty trądzik? Najlepiej zasięgnąć porady lekarza, ponieważ można długo błądzić i stosować różne metody, które nie przyniosą skutku. Co więcej, jeżeli nie leczymy schorzenia jakim jest trądzik różowaty, grudki mogą przerodzić się w duże ropne wypryski.
Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym
Przede wszystkim, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym. Najlepiej wybierać do tego celu odpowiednie kosmetyki, które nie powinny zawierać alkoholu, ani żadnych substancji zapachowych.
Wielu lekarzy poleca na trądzik różowaty kosmetyki z linii Acnerose
Można tam znaleźć zarówno sam krem, jak również zestaw na dzień i na noc oraz inne. Kosmetyki te cechują się tym, że bardzo szybko pomagają złagodzić przykre objawy trądziku różowatego. Znikają przebarwienia i zaczerwienienia, a skóra staje się gładsza. Wiele osób przyznaje, że dzięki tym kosmetykom udało im się pozbyć problemu na dłużej.
Trądzik różowaty jak wyleczyć?
Na pewno warto dokładnie oczyszczać twarz i zmywać makijaż. Powinno się to robić za pomocą letniej lub chłodnej wody, ponieważ ta ciepła może nasilać objawy i bardzo wysuszać skórę. Lepiej unikać toników, ponieważ często zawierają one alkohol. W przypadku płatków kosmetycznych, nie wolno nimi pocierać zbyt mocno skóry, ponieważ podrażnia ją to i może wywoływać powstawanie nowych zmian zapalnych i pajączków.
Leczenie trądziku różowatego – dermokosmetyki i domowe sposoby
W leczeniu trądziku różowatego niebagatelną rolę odgrywa odpowiednia, delikatna pielęgnacja. Drogeryjne kosmetyki powinny ustąpić miejsca specjalistycznym dermokosmetykom.
Kosmetyki leczące trądzik różowaty muszą radzić sobie z kilkoma problemami naraz. Muszą:
- wzmacniać naczynia krwionośne,
- normalizować łojotok,
- rekonstruować uszkodzoną barierę ochronną skóry.
Dermokosmetyk do oczyszczania nie może zawierać wysuszającego alkoholu i drażniących detergentów: SLS lub SLES. Dobrze jeśli w kremie na dzień znajdą się delikatne kwasy, np. kwas azelainowy, by aktywnie złuszczać i zwalczać istniejące niedoskonałości. Z kolei krem na noc niech zawiera substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, ale również ochronne i nawilżające.
Z jakich innych, domowych sposobów na trądzik różowaty warto korzystać?
Poleca się również stosowanie domowej maseczki, ze zmielonych płatków owsianych. Mają one doskonałe właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Pomagają w złagodzeniu objawów trądziku dość skutecznie. Oczywiście, nie wolno ich wcierać w skórę, a można je jedynie delikatnie nakładać na oczyszczoną skórę.
Nie zawsze jednak domowa pielęgnacja i kosmetyki są w stanie skutecznie pomóc. Jeżeli problem jest poważniejszy i pojawiają się już krostki z ropą oraz brzydkie zmiany na skórze, warto zastanowić się czym leczyć trądzik różowaty
Sprawdzi się także maseczka z drożdży piekarskich, zawierających cynk, który normalizuje gruczoły łojowe. Drożdże zawierają także regenerujące składniki mineralne. Domową maseczkę na trądzik różowaty można przygotować także z błota z Morza Martwego oraz alginatu z alg (biały proszek ze ścianek komórek alg) bogatych w potas, magnez, wapń – minerały silnie odżywcze, przeciwgrzybiczne i przeciwtrądzikowe. Domowym sposobem na leczenie trądziku różowatego są także ziołowe napary. (Kurację taką warto skonsultować z profesjonalistą i pamiętać o tym, by wacikiem nasączonym naparem nie pocierać skóry, a jedynie delikatnie przykładać do twarzy).
Do ziół redukujących rumień i stany zapalne, należą:
- zielona herbata,
- rumianek,
- kończyna czerwona,
- liście jeżyny,
- łopian,
- selen,
- hibiskus
- arnika,
- oczar wirginijski.
Cery z trądzikiem różowatym nie wolno wystawiać na promieniowanie UV lub korzystać z solarium. Koniecznie nakładamy mocny filtr przed każdym wyjściem z domu, bez względu na porę roku. Unikamy także mrozu, wiatru i zmieniającej się wilgotności powietrza – zimą zabezpieczamy skórę kremem ochronnym. Bezwzględnie zakazana jest także sauna, nadmierny wysiłek fizyczny, papierosy i stres.
Leczenie trądziku różowatego – wizyta u dermatologa
Leczenie trądziku różowatego w zaawansowanym stadium nie jest proste. W takiej sytuacji nieunikniona staje się wizyta u dobrego dermatologa. Jedynie on będzie wiedział, jak rozpocząć leczenie trądzika różowatego. Powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad i obejrzeć zmiany na skórze.
Większość lekarzy zaleca stosowanie antybiotyków doustnie lub miejscowo, w postaci maści i kremów. Trądzik jest bowiem związany często z infekcją bakteryjną skóry.
Taki antybiotyk przyjmuje się przez około dwa tygodnie. Koniecznie należy też jednocześnie przyjmować dobry probiotyk, ponieważ antybiotyki wyjaławiają organizm i pozbywają się pozytywnej flory bakteryjnej w jelitach.
ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź
Dieta na trądzik różowaty
Antybiotyków nie można jednak przyjmować zbyt długo. Po zakończonej antybiotykoterapii należy stosować inne metody. Często lekarze zalecają unikanie makijażu i tłustych, ciężkich kremów na rzecz tych specjalistycznych, jak właśnie Acnerose na dzień i na noc. Taki zestaw może stanowić kompletną pielęgnację dla skóry trądzikowej.
Wielu lekarzy zaleca też swoim pacjentom zmianę diety oraz codziennych przyzwyczajeń:
- zaleca się dietę odkwaszającą organizm. Pacjent powinien jeść jak najwięcej warzyw oraz kaszy, a zrezygnować na jakiś czas z nabiału oraz mięsa, ponieważ mają one negatywne działanie na układ pokarmowy i potęgują zmiany trądzikowe,
- należy też odstawić mocną herbatę i kawę oraz alkohol i inne używki,
- cery nie wolno wystawiać na promieniowanie UV, ponieważ jest ono bardzo szkodliwe dla cery trądzikowej. Konieczne jest stosowanie mocnych filtrów przed każdym wyjściem z domu,
- należy pić dużo płynów i starać się oczyszczać swój organizm,
- należy unikać ostrych przypraw i octu,
- należy unikać alergenów jak np. kakao, wanilia,
- zaleca się również odstawienie pomidorów i cytrusów, bo zwiększają uwalniania histaminy przyspieszającej przepływ krwi.
W pożywieniu należy szukać substancji odżywczych przyspieszających regenerację skóry i hamujących procesy zapalne, takich jak:
- witamina A (marchew, dynia, morele),
- witamina E (słonecznik, sezam, oliwa),
- witamina C (dzika róża, czarna porzeczka, ale nie cytrusy),
- NNKT (ryby morskie, orzechy, oleje roślinne, nasiona chia, siemię lniane),
- warzywa kapustne zawierające sulforafan i izotiocyjaniany, będące silnymi czynnikami bakteriostatycznymi (brokuły, kapusta, kalafior).
Wskazane jest także wypijanie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej w celu detoksykacji organizmu.
Antybiotykoterapia na trądzik różowaty
Trądzik różowaty jest dość trudny w leczeniu, a skóra objęta zmianami musi zostać otoczona szczególną pielęgnacja. Niewłaściwie leczony trądzik różowaty powoduje powstawanie nieestetycznych blizn. W skórze powstają nieodwracalne zmiany, które są wręcz niemożliwe do całkowitego wyleczenia. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej udać się do dermatologa, który oprócz wspomnianej antybiotykoterapii może zarekomendować też inne metody leczenia.
Trądzik różowaty – leczenie za pomocą środków doustnych:
- metronidazol – jest to lek z grupy chemioterapeutyków, który należy stosować w dawce 250-500mg/dobę, podobnie jak w przypadku antybiotyków okres leczenia wynosi kilka tygodni,
- retinoidy – wykorzystywane do leczenia ciężkich postaci trądziku różowatego. Stosowane z dużą dozą ostrożności ze względu na liczne działania niepożądane.
Trądzik różowaty – leczenie przy zastosowaniu preparatów stosowanych zewnętrznie:
- preparaty z nadtlenkiem benzoilu i kwasem azealinowym – występują w postaci kremu lub maści. Powodują zniwelowanie krost i grudek oraz minimalizują obszar stanu zapalnego,
- maści, kremy i żele z metronidazolem – działają bakteriostatycznie. W znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia obszaru objętego trądzikiem różowatym.
Bardzo często leczenie trądziku różowatego poza leczeniem farmakologicznym będzie wymagało następujących dodatkowych zabiegów:
- leczenie laserem – jest to dość innowacyjny sposób leczenia, lecz niezwykle skuteczny i mało inwazyjny. Efekty po zabiegach są bardzo zadowalające. Już kilka zabiegów przyczynia się do znacznego zmniejszenia rumienia i zamknięcia rozszerzonych naczyń krwionośnych,
- peelingi – zastosowanie odpowiednich peelingów przyczynia się do wzmocnienia kruchych naczyń krwionośnych oraz zmniejszenia stanu zapalnego.
Dodatkowo specjalista dermatolog może zalecić właściwą pielęgnację skóry polecając odpowiednie dermokosmetyki. Ich skład jest tak opracowany, aby nie zawierały substancji, które mogłyby podrażniać bardzo wrażliwą skórę objętą stanem zapalnym. Przyczyniają się do zmniejszenia rumienia oraz niwelują skłonność do podrażnień. Skóra po ich zastosowaniu jest miękka, oczyszczona, a koloryt wyrównany. Stanowią doskonałe uzupełnienie leczenia farmakologicznego.
Co zrobić, jeśli pojawią się blizny?
Po przeprowadzeniu kuracji antybiotykowej oraz zmianie trybu życia, koniecznie należy udać się do lekarza na kontrolę. Mając trądzik różowaty, leczenie nie powinno zostać zakończone zbyt szybko i jedynie decyzją samego pacjenta. Choroba może bowiem bardzo szybko wrócić. Odpowiednie kosmetyki najlepiej stosować już przez całe życie, aby chronić swoją cerę.
Wiele osób skarży się jednak na to, że zmiany trądzikowe nie znikają, pomimo stosowania antybiotyków. Dla nich często jedyną i najlepszą opcją jest zastosowanie lasera, który usuwa wszelkie zmiany oraz blizny, które po nich pozostały.
Trzeba jednak nastawić się na dość spore koszty finansowe, ponieważ zabiegi takie nie są refundowane. Poza tym, z pewnością jeden zabieg laserem nie wystarczy, jeżeli zmian jest na ciele dość wiele. Niektóre osoby mają problemy z trądzikiem nie tylko w okolicach nosa, ale również na powiekach, na szyi, za uszami, na dekolcie i plecach. Wówczas konieczna jest cała seria zabiegów.
W przypadku zabiegów w gabinetach kosmetycznych, należy być bardzo ostrożnym. Cera trądzikowa jest bardzo łatwa do podrażnienia i często można jej nieświadomie zaszkodzić. Najlepiej wybrać więc odpowiedni gabinet i przede wszystkim poradzić się swojego lekarza prowadzącego, czy dany zabieg nie wpłynie negatywnie na stan skóry.
Leczenie trądziku różowatego nie jest łatwe i często wymaga od samego pacjenta wiele wytrwałości i cierpliwości. Kiedy nie wiemy, czym leczyć trądzik różowaty, lepiej jest jak najszybciej udać się do specjalisty.
ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź
FAQ
1. Jestem w trakcie leczenia trądziku różowatego i chciałabym wybrać jakieś dermokosmetyki – po jakie warto sięgnąć?
Wybierając dermokosmetyki powinniśmy zwrócić uwagę na ich skład. Nie powinny one bazować na alkoholu, oraz nie zawierać składników szkodliwych. Dobre będą te oparte na naturalnych składnikach. Warto zastosować cały zestaw do pielęgnacji, np. Acnerose.
2. Nie wiem, czy moje zmiany są aż tak zaawansowane, by rozpocząć leczenie trądziku różowatego. Co robić?
Zawsze lepiej jest skontaktować się z lekarzem specjalistą. Jeśli będzie trzeba, rozpocznie on leczenie, albo zleci badania. Jeśli rzeczywiście zmiany nie są groźne, doradzi jak z nimi postępować.
3. Od dawna prowadzę leczenie trądziku różowatego, ale nie jestem zadowolona z efektów. Co jeszcze mogę zrobić?
Jeśli zmiany były tak silne, że leczenie trądziku różowatego antybiotykami nie pomogło, warto skorzystać z lasera w dobrej klinice medycyny estetycznej. Tam już przeprowadzą z panią wywiad i powiedzą, jaka ma być częstotliwość zabiegów i jak dużo. Warto także stosować peelingi złuszczające i zrezygnować z alergenów, np. kakao, czy wanilii.
Bibliografia
1. Górkiewicz-Petkow A., Kałużna L., Prerosacea – patogeneza i leczenie, 2001
2. Wąsik F, Baran E, Szepietowski J., Zarys dermatologii klinicznej, 1995
3. Milikan L., Rozpoznawanie trądziku różowatego, 2000
4. Rebora A., The management of rosacea, 2002
5. Spoendlin J., Voegel J.J., Jick S.S., Meier C.R., Risk of rosacea in patients with diabetes using insulin or oral antidiabetic drugs, 2013