Domowe sposoby na trądzik różowaty

Domowe sposoby na trądzik różowaty to wszystkie pomocne metody, które pomagają zredukować dokuczliwe objawy Acne rosacea, jak rumień, rozszerzone naczynia krwionośne, łojotok i wysyp krostek.

acne rosacea
Wiele dorosłych osób uskarża się obecnie na problemy ze swoją cerą. Okazuje się, że duża część z nich cierpi po prostu na trądzik różowaty – chorobę wieku dorosłego.
Nie ma ona nic wspólnego ze zwykłym trądzikiem młodzieńczym, który atakuje młode osoby w okresie dojrzewania, z uwagi na burzę hormonalną, jaka zachodzi wówczas w ich organizmie.

Z trądzikiem różowatym znacznie trudniej się też walczy, ponieważ może on mieć wiele poważniejszych przyczyn, jak na przykład: skłonności genetyczne, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia, zakwaszenie układu pokarmowego, niewłaściwa dieta, spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów, promieniowanie UV i szkodliwe warunki pogodowe oraz skłonność do infekcji zapalnych.

Najczęstsze czynniki wyzwalające trądzik różowaty
Czynniki nasilające trądzik różowaty: Przykłady:
środowiskowe skrajne temperatury otoczenia (ciepło i zimno), promieniowanie słoneczne
chemiczne leki (np. sterydy do stosowania miejscowego, retinoidy, niacyna), alkohol, dym tytoniowy
biologiczne zakażenie nużeńcem ludzkim
dietetyczne pikantne i gorące potrawy, czekolada, sosy sojowe, ocet, nabiał
kosmetyczne mydła, perfumy, płyny po goleniu
Zestaw na trądzik różowaty - Acnerose

ACNEROSE
WYBIERZ NA TRĄDZIK RÓŻOWATY SKŁADNIKI AKTYWNEZAMÓW!

Ze względu na swoje złożone podłoże, trądzik różowaty wymaga sięgnięcia nie tylko po specjalistyczne leczenie. Domowe sposoby na trądzik różowaty wiążą się przede wszystkim ze zmianą codziennych nawyków, odgrywających sporą rolę w wyzwalaniu objawów choroby. Takie działanie na przyczyny może powstrzymać dalszy rozwój rosacea i znacznie poprawić stan cery.

Trądzik różowaty – leczenie domowe. Kiedy jest skuteczne?

Po domowe sposoby na trądzik różowaty powinny sięgnąć te osoby, które dostrzegają na swojej skórze niekorzystne zmiany, jednak nie są one na tyle dokuczliwe, by skłaniały ich do wizyty u specjalisty. Większość osób bagatelizuje z początku swój problem i kiedy pojawiają się drobne zaczerwienienia i pajączki, nie korzysta z pomocy lekarza. Niestety, nie podejmują też żadnych domowych działań, które hamowałyby postęp choroby. Dopiero, kiedy na skórze pojawią się spore wypryski z ropą, bardzo widoczne sieci rozszerzonych naczyń krwionośnych lub zaczną pojawiać się blizny potrądzikowe, kierują one swoje kroki do dobrego dermatologa. Wtedy też zwykle jest już zbyt późno, aby same domowe sposoby na trądzik różowaty przywróciły skórę do idealnego stanu.

Oczywiście, istnieją domowe sposoby na trądzik różowaty, które są dość skuteczne, jednak należy je stosować w momencie, kiedy dopiero zaczyna się on pojawiać i jego objawy nie są zbyt nasilone. Wówczas mają one największe szanse na powodzenie.

Kup zestaw

Domowe sposoby na trądzik różowaty – rola pielęgnacji. Dermokosmetyki Acnerose

Domowe sposoby na trądzik różowaty najłatwiej zacząć od wprowadzenia codziennej, właściwej pielęgnacji skóry.

Często popełnianym błędem jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, które jeszcze bardziej podrażniają stan cery i zaogniają problem. Kolejną skrajnością jest nieużywanie żadnych kosmetyków, co również nie pomaga opanować objawów trądziku różowatego.

Prawidłowa pielęgnacja służy odbudowaniu uszkodzonej skóry, normalizowaniu łojotoku i wzmacnianiu naczynek krwionośnych. Odpowiednio dobrane preparaty zmniejszą podrażnienia oraz sprawią, że rumień stanie się mniej widoczny.

Warto stawiać na specjalistyczne dermokosmetyki, jak Acnerose, które kompleksowo podchodzą do problemu trądziku różowatego. Składy dermokosmetyków Acnerose są dobrze tolerowane przez cerę wrażliwą i naczynkową, i zawierają wartościowe składniki aktywne, pozwalające wzmocnić skórę oraz naczynia krwionośne.

Pielęgnacja dermokosmetykami Acnerose składa się z kilku kroków:

  • oczyszczanie – za pomocą łagodnego płynu oczyszczającego Acnerose, który nie zawiera alkoholu, drażniących detergentów (SLS, SLES) i konserwantów, sztucznych barwników i zapachów. Pomaga delikatnie usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum ze skóry, bez naruszania jej bariery ochronnej. Ponadto reguluje procesy odnowy naskórka i pomaga zachować odpowiedni poziom nawilżenia skóry,
  • pielęgnacja poranna – pierwszym krokiem jest maść na rano Acnerose z kwasem azelainowym, która pomaga pozbyć się niedoskonałości – przyśpiesza gojenie wyprysków, zmniejsza rumień a także nawilża cerę i wzmacnia jej zdolność do obrony przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Drugim etapem jest zastosowanie kremu na dzień Acnerose – jego zadaniem jest wytworzenie dodatkowej warstwy ochronnej, wzmocnienie naczynek krwionośnych i głębokie odżywienie oraz nawilżenie skóry.
  • pielęgnacja wieczorna – pasta na noc Acnerose ma działanie regenerujące i antybakteryjne, przeciwdziała tworzeniu się nowych niedoskonałości i przyśpiesza ich usuwanie. Chroni przed utratą nawilżenia skóry w nocy i wpływa na redukcję rumienia.

Jak leczyć trądzik różowaty domowymi sposobami?

Co pomoże pokonać trądzik różowaty? Domowe sposoby, na które warto zwrócić uwagę, nie są na szczęście zbyt skomplikowane.

  • Przede wszystkim, najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto sięgnąć po profesjonalne kosmetyki do cery trądzikowej, jak na przykład Acnerose zestaw na dzień i na noc, w skład którego wchodzi płyn oczyszczający, dwa kremy oraz pasta. Takie kosmetyki nie tylko nie podrażniają skóry, ale również dają jej komfort i ulgę. Regularnie stosowane potrafią pomóc pozbyć się zaczerwienienia oraz wyprysków.
  • Skórę najlepiej zmywać wodą zimną lub letnią. Ta ciepła nie tylko wysusza skórę, ale ma również właściwości podrażniające układ krwionośny, co powoduje właśnie pajączki i zaczerwienienia.
  • Leczenie domowe trądziku różowatego to również odpowiednia dieta. Wielu lekarzy zaleca, aby wybrać produkty alkalizujące organizm, czyli warzywa i kasze. Należy unikać ostrych przypraw, ale również mięsa (w szczególności czerwonego) oraz produktów odzwierzęcych i nabiału. Warto zrezygnować też z mocnej kawy, herbaty oraz z picia alkoholu.
  • Doskonałym sposobem są również zioła na trądzik różowaty. Wiele z nich ma bowiem działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Można z nich przygotowywać maseczki i napary.

Trądzik różowaty

Przez wielu dermatologów oraz kosmetologów polecana jest maseczka z płatków owsianych. Należy je dobrze zmielić i zalać wodą. Taką papkę bardzo delikatnie nakłada się na twarz. Nie wolno jej wcierać, ponieważ cera trądzikowa bardzo nie lubi pocierania. Następnie maseczkę zmywa się wodą i skórę delikatnie osusza ręcznikiem. Taką maseczkę można z powodzeniem stosować nawet codziennie. U wielu osób przynosi ona dobre efekty.

Domowe sposoby na trądzik różowaty to również stosowanie ochrony przed słońcem i wiatrem. Bardzo ważne jest, aby krem zawsze zawierał spory filtr UV, ponieważ promieniowanie słoneczne bardzo szkodzi takiej skórze. Poza tym, należy uważać przy oczyszczaniu twarzy i zmywaniu z niej makijażu, aby nigdy nie pocierać skóry zbyt mocno, ponieważ bardzo ona tego nie lubi.

Jeżeli te znane domowe sposoby na trądzik różowaty nie pomagają, najlepiej jest jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa, ponieważ konieczne może okazać się włączenie na przykład antybiotyków miejscowych lub doustnych. Może też okazać się konieczna kuracja hormonalna. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ zmiany mogą się zaognić i znacznie rozprzestrzenić.

Trądzik różowaty a solarium i opalanie

Karolina formelaDomowe sposoby na trądzik różowaty powinny również uwzględniać unikanie czynników nasilających objawy choroby. Chociaż panuje pogląd, że wystawienie skóry na działanie słońca pomaga pozbyć się krostek, poprawa jest tylko krótkotrwała – w dłuższej perspektywie obserwuje się nasilenie zmian trądzikowych i łojotoku. Poza tym ekspozycja na promieniowanie UV powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i utrwala rumieńmówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny unikać negatywnego działania promieni UV. Nie ma znaczenia, czy  ich źródło jest naturalne, czy też mówimy o solarium. Promieniowanie zawsze negatywnie odbije się na skórze z trądzikiem różowatym. Dojść może do zwiększenia zaczerwienień, ale też pojawienia się większej ilości wyprysków.

Trądzik różowaty a leczenie ziołami

Masz trądzik różowaty? Zioła mogą również pomóc. Przede wszystkim, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego zielarza, ponieważ każde zioło stosowane nieumiejętnie lub w za dużych porcjach może okazać się szkodliwe dla naszego organizmu. W leczeniu trądziku różowatego, poleca się przede wszystkim Chrysanthellum Indicum. Jest to zioło, które powinno znajdować się w kremach i maseczkach. ma silne działanie redukujące rumień oraz wzmacniające naczynka krwionośne. Wspaniałym ziołem jest również zielona herbata. Ma bowiem silne właściwości antyoksydacyjne. Można w dość mocnym naparze takiej herbaty moczyć wacik lub płatek kosmetyczny i delikatnie przykładać go do twarzy. Ważne jest, aby jej nie pocierać, ponieważ to może powodować silne podrażnienia i rumień na twarzy. Herbata zielona łagodzi uczucie pieczenia i pozwala poprawić stan skóry. Wiele osób stosuje również napary z lukrecji, rumianku, koniczyny czerwonej, łopianu, czy selenu. Należy jednak korzystać z nich ostrożnie, aby nie zaognić zmian trądzikowych.

Podsumowanie: trądzik różowaty a domowe sposoby

Jeżeli masz trądzik różowaty, domowe sposoby mogą stanowić skuteczne wsparcie kuracji. Trzeba jednak pamiętać, że należy je stosować regularnie. Takie rozwiązania, choć są bardzo dobrym pomysłem, nie mogą zastępować codziennej pielęgnacji. Dlatego pamiętajmy, aby domowe sposoby na trądzik różowaty towarzyszyły przede wszystkim codziennej, kompleksowej pielęgnacji cery, przeprowadzanej za pomocą kosmetyków z dużą zawartością składników aktywnych, jak te z linii Acnerose.

Zestaw na trądzik różowaty - Acnerose

ACNEROSE
WYBIERZ NA TRĄDZIK RÓŻOWATY SKŁADNIKI AKTYWNEZAMÓW!

FAQ

1. Nie mam dużych zmian, więc wykorzystuję domowe sposoby na trądzik różowaty i stosuję jakieś kosmetyki. Nie widzę jednak poprawy. Co robić?

Przede wszystkim należy udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie metody leczenia, a jeśli zmiany nie są faktycznie zaawansowane – doradzi jak zadbać o cerę. Jakieś kosmetyki również nie wystarczą – warto wybrać dermokosmetyki dobrej jakości, jak np. zestaw Acnerose, które we właściwy sposób pielęgnują skórę. Dodatkowo należy przejść na zdrową dietę, a także oczyszczać oraz odkwaszać organizm za pomocą odpowiednich ziół.

2. Domowe sposoby na trądzik różowaty, to podobno skuteczne wsparcie leczenia. Warto je stosować, skoro i tak leczę cerę u dermatologa?

Leczenie to oczywiście podstawa, jednak domowe sposoby na trądzik różowaty również mają swoje działanie. Zioła pomagają oczyszczać organizm, likwidują stany zapalne. Warto również wybrać odpowiedni zestaw do pielęgnacji cery z problemami, który kompleksowo pielęgnuje skórę i poprawia jej wygląd.

3. Od dawna mam problemy z cerą. Nie zdecydowałam się jednak na wizytę u dermatologa. Jakie są domowe sposoby na trądzik różowaty?

Mimo wszystko najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem specjalistą, aby postawił diagnozę. Możliwe, że potrzebne będą dodatkowe badania, a jeśli nie, to lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Warto także na stałe zastosować dietę opartą na kaszach i warzywach oraz pić ziołowe herbaty, np. z czystka, który odkwasza organizm, lub pokrzywy, która pomaga oczyścić organizm. Rumianek natomiast likwiduje stany zapalne.


Bibliografia

1. Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, 2010
2. Wolska H., Placek W., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, 2016
3. Czarnecka A., Tymicka J., Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie, 2005
4. Wąsik F, Baran E, Szepietowski J., Zarys dermatologii klinicznej, 1995
5. Maciejewska-Udziela B., Trądzik różowaty (Rosacea) I. Epidemiologia, klinika, etiopatogeneza, 1980