Popularne leki na trądzik różowaty

Wiele dorosłych osób skarży się na trądzik różowaty. U niektórych z nich choroba pojawia się w późnym wieku, nawet po pięćdziesiątce i przysparza im wiele problemów. Trądzik różowaty nie ma bowiem zbyt wiele wspólnego z tym młodzieńczym i również jego leczenie jest procesem trudniejszym i bardziej długotrwałym. Schorzenie to może pojawić się praktycznie u każdego, ponieważ jest wiele przyczyn jego występowania.

Trądzik różowaty – najczęstsze przyczyny:

 • skłonności genetyczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • stres i przemęczenie,
 • niewłaściwy tryb życia i nieodpowiednia dieta zakwaszająca organizm,
 • osłabienie naczyń krwionośnych i ogólne problemy z układem krwionośnym,
 • promieniowanie UV,
 • skłonność do alergii,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zbyt intensywny wysiłek fizyczny.

Zawsze ważne jest ustalenie potencjalnej przyczyny, aby rozpocząć leczenie. Wiele osób nie kieruje swoich kroków do lekarza, a stosują one jedynie domowe sposoby, jak napary ziołowe oraz maseczki. Oczywiście, jest to jakimś wyjściem, ponieważ zdarza się, że objawy trądziku ustępują przy odpowiedniej pielęgnacji. Niekiedy jednak konieczna jest wizyta u lekarza i dopasowanie odpowiedniej terapii.

Trądzik różowaty jakie leki należy brać?

Większość dermatologów, wybiera na leki w postaci antybiotyków. Jest to terapia najbardziej popularna. Można je stosować w formie doustnej lub miejscowo, w postaci maści kremów. Antybiotyki powinny najlepiej pochodzić z grup leków tetracyklinowych lub marolidów.

Stosuje się następujące zasady ich przyjmowania:

 • można je stosować maksymalnie przez okres trzech miesięcy, a następnie konieczna jest przerwa,
 • stosowane są one w trądziku grudkowo-krostnym,
 • koniecznie należy włączyć również probiotyki, aby chronić swój układ odpornościowy i właściwą florę bakteryjną jelita,
 • nie można ich używać, kiedy występuje zbyt duże nasłonecznienie,
 • metronidazol można przyjmować maksymalnie przez okres trzech tygodni.

Poza antybiotykami doustnymi, stosuje się również antybiotyki miejscowe jako leki na trądzik różowaty. Są to żele lub kremy, które należy nanosić na miejsca zmienione z powodu trądziku. Kontrolują wydzielanie się łoju i odżywiają cerę osoby chorej.

Ogólnie stwierdzono, że antybiotyki mają doskonałe działanie w walce z trądzikiem różowatym i pomagają w jego dość skutecznym usunięciu. Nie powinno się z nimi jednak przesadzać, aby nie zniszczyć swojej flory bakteryjnej. Taką niezwykle trudno jest później odbudować. Zawsze należy również informować lekarza o przyjmowaniu przez siebie innych leków.

Popularnymi lekami na trądzik różowaty są również retinoidy. Często działają one na trądzik oporny na działanie antybiotyków. Przyjmuje się je doustnie lub w formie maści i żelów. Taką terapię należy stosować nawet do pół roku. Doskonale zmniejsza ona łojotok i ogranicza występowanie stanów zapalnych skóry.

W aptekach można też kupić wiele leków bez recepty na trądzik różowaty. Są to zarówno tabletki, jak i maści oraz kremy. Można je stosować przez jakiś czas, a u wielu osób pomagają one w walce z tą chorobą.

Popularne leki na rosacea to również kosmetyki do takiej cery. Zawierają one bowiem kompleksy ziołowe, które doskonale radzą sobie z cerą naczynkową i łagodzą stany zapalne. Wiele osób korzysta z serii Acnerose, która przeznaczona jest właśnie do pielęgnacji skóry z takimi problemami. można zdecydować się na cały zestaw, w którym znajduje się płyn oczyszczający, dwa kremy oraz pasta lub wybierać poszczególne elementy.

Kosmetyki tego typu wspaniale łagodzą objawy trądziku, oczyszczają skórę od głębi i redukują produkcję sebum. Poza tym, chronią ją przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i innymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.