Wypryski na twarzy a menopauza — rozwiązanie problemu 

Wypryski na twarzy a menopauza — czyli naturalny stan, w którym jajniki kobiety przestają produkować hormony, to zależność, o której często słyszymy. Charakterystycznymi objawami tzw. klimakterium są bowiem uderzenia gorąca, wahania nastroju, zaburzenia snu, nadpotliwość, a u niektórych kobiet właśnie wypryski na twarzy spowodowane m.in. trądzikiem różowatym lub stan, w którym występujący wcześniej trądzik w okresie przekwitania się nasila. W tym artykule przybliżmy Ci, jaki jest dokładnie związek między wypryskami na twarzy a menopauzą, jak menopauza wpływa na skórę i jak ją wtedy pielęgnować. Czy “wypryski na twarzy a menopauza” to duży problem?

Wypryski na twarzy a menopauza - rozwiązanie problemuWypryski na twarzy a menopauza — jak na siebie wpływają

Wypryski na twarzy a menopauza — czy mają powiązanie? Mówi się, że częstotliwość występowania zmian trądzikowych maleje z wiekiem. W przypadku niektórych kobiet jest jednak zgoła inaczej i dopiero w okresie menopauzy, czyli w wieku od około 45 do 55 lat zauważają pierwsze wypryski. Faktem jest bowiem, że menopauza destabilizuje stężenie hormonów w organizmie. Zmiany hormonalne spowodowane klimakterium sprawiają, że poziom żeńskich hormonów, estrogenów, maleje, a poziom męskich hormonów, androgenów, wzrasta, co skutkuje nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Natężona produkcja łoju powoduje natomiast wypryski. To dlatego warto, abyśmy dokładniej zgłębili zagadnienie pt. “wypryski na twarzy a menopauza”.

Zobacz jak rozpoznać trądzik grudkowo-krostkowy

Charakterystyczne cechy skóry w okresie menopauzy

Skóra w okresie menopauzy bez wątpienia ulega zmianie, na co ma wpływ m.in. wspomniana już zwiększona produkcja sebum, która przyczynia się do powstawania wyprysków. Pomijając problem na linii “wypryski na twarzy a menopauza”, obserwujemy zwiększoną ilość łoju na powierzchni skóry, który może łączyć się z zanieczyszczeniami i bakteriami, przez co dochodzi do powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych.

Inne charakterystyczne cechy skóry w okresie menopauzy to: 

  • nadmierna suchość,
  • pogłębienie się zmarszczek,
  • występowanie przebarwień,
  • wiotkość,
  • cienkość,
  • zwiększone owłosienie na cerze,
  • osłabienie kondycji włosów głowy.
Acnerose zestaw

WYBIERZ ACNEROSE
ODŻYWCZE ROZWIĄZANIE NA TRĄDZIK RÓŻOWATYZAMÓW!

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy wymaga zaangażowania. Wypryski na twarzy a menopauza — zależność, którą opisaliśmy we wcześniejszej części artykułu to jeden z powodów takiego stanu rzeczy. Także inne wymienione przez nas cechy skóry w okresie klimakterium, takie jak jej suchość i skłonności do przebarwień wymagają specjalnych działań. Najważniejszym krokiem będzie nawilżanie skóry preparatami o działaniu przeciwstarzeniowym. Najlepiej będzie stosować silnie skoncentrowane serum, które spłyci zmarszczki i odmłodzi skórę. Dodatkowo warto stosować kosmetyki rozjaśniające skórę, które pozwolą na zwalczenie przebarwień. W walce z wypryskami pomogą nam natomiast przepisane przez dermatologa antybiotyki.

Organizm warto też wspomagać suplementami zawierającymi witaminy, minerały i fitohormony. Na poprawę kondycji skóry sprawdzą się np. izoflawony sojowe. Z witamin warto stosować np. witaminę D3 i K2.

Podsumowanie

Istnieje duża zależność między wypryskami na twarzy a menopauzą. W czasie klimakterium nadmierna produkcja sebum może przyczyniać się właśnie do powstawania trądziku oraz zaskórników otwartych i zamkniętych. Dodatkowo skóra staje się suchsza, cieńsza i narażona na przebarwienia. Aby o nią zadbać, warto stosować odpowiednie kosmetyki przeciwstarzeniowe oraz suplementować witaminy i minerały.


Bibliografia:

1. Medea Giordano; “How to Prevent and Treat Face Mascne”; data dostępu: 2021-01-29
2. American Academy of Dermatology Association; “3 WAYS TO PREVENT FACE MASK SKIN PROBLEMS”; data dostępu: 2021-01-29
3. Dona Jayne Potts; “Suffering from breakouts under your mask? How to fight ‘maskne”; data dostępu: 2021-01-29