Co to jest trądzik różowaty?

Jest to choroba, która pojawia się w wieku dorosłym, najczęściej po ukończeniu dwudziestego piątego roku życia, ale często skarżą się na nią nawet osoby po pięćdziesiątce. Różni się on od tego, który miewają młodzi ludzie w wieku dojrzewania i niestety – znacznie trudniej się z nim walczy. Wielu osobom trądzik różowaty towarzyszy przez całe lata.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Charakteryzuje się on przede wszystkim zaczerwienieniami. Na początku, na skórze pojawiają się pajączki. Z czasem, taki trądzik może przybierać również postać:

  • kaszki, czyli drobnych krostek,
  • większych, ropnych wykwitów,
  • czerwonych plamek.

Zdarza się, że po chorobie pozostają blizny, z którymi bardzo trudno się walczy i często wymagają one korekty laserowej. Trądzik różowaty pojawia się najczęściej na twarzy, w okolicach nosa oraz policzków, ale może pojawić się też za uszami, na szyi i na dekolcie oraz plecach. Wszystko zależy od nasilenia się objawów choroby.

Zastanawiając się nad tym, co to jest trądzik różowaty, najlepiej zwrócić uwagę na jego najczęstsze przyczyny powstawania. Określono ich do tej pory dość sporo, a lekarze nie są pewni, czy faktycznie są to wszystkie.

Najczęstsze przyczyny trądziku różowatego:

  • skłonności genetyczne, a więc dziedziczenie choroby po rodzicach lub dziadkach,
  • problemy z układem krwionośnym, cienkie i delikatne naczynka, które pękają,
  • nadkwasota i zakwaszenie układu pokarmowego,
  • stres i nieprawidłowy tryb życia,
  • spożywanie niezdrowych i zbyt pikantnych posiłków,
  • zmiany zapalne wokół gruczołów łojowych.

Okazuje się, że wiele osób samodzielnie przyczynia się do powstawania trądziku różowatego. W szczególności są to kobiety, które niewłaściwie pielęgnują swoją skórę. Zbyt intensywne oczyszczanie cery, poprzez jej pocieranie wacikiem z użyciem drażniących kosmetyków, może powodować przekrwienie się skóry i powstawanie zmian trądzikowych. Oczywiście, oczyszczanie twarzy z resztek makijażu i kosmetyków jest niezbędne, jednak nie można tego robić w taki sposób. Skóra trądzikowa bardzo nie lubi nadmiernego tarcia i stosowania silnych kosmetyków.

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym

Aby odpowiednio pielęgnować swoją cerę trądzikową, należy dowiedzieć się co to jest różowaty trądzik. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że cierpi na tę przypadłość. Kiedy już wiadomo, że skóra narażona jest na tego typu wykwity i krostki, wówczas można rozpocząć odpowiednią pielęgnację.

Ważny jest wybór kosmetyków. Najlepiej sięgać po takie przeznaczone właśnie do skóry z trądzikiem różowatym, ponieważ nie mają one właściwości drażniących i nie zawierają alkoholu. Nie powinny również zatykać porów skóry, aby nie gromadziło się tam sebum i nie powstawały stany zapalne. Linie do cery trądzikowej można z powodzeniem znaleźć w aptekach oraz w dobrych drogeriach. Bardzo ważny jest krem nawilżający, o odpowiednim ph dla skóry, najlepiej kwaśnym. Wielu specjalistów poleca Acnerose Day Cream, ponieważ dba on o komfort cery i odpowiednio ją nawilża. Można też stosować odpowiednik kremu na noc.

Twarz najlepiej jest przemywać letnią, ale nie ciepłą wodą. Gorąca bardzo negatywnie wpływa na skórę, wysusza ją i pobudza układ krwionośny. Lepiej zrezygnować z toników, ponieważ większość z nich zawiera niestety alkohol. Lepsze będą mleczka przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej.

Osoby, u których pojawia się trądzik różowaty nie powinny stosować peelingów, ponieważ działają one drażniąco. Poleca się za to samodzielnie wykonaną maseczkę ze zmielonych płatków owsianych. Maja one działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego pomagają ukoić skórę i ją wyleczyć.

Kiedy udać się do dermatologa z trądzikiem różowatym?

Wiele osób radzi sobie z problemem swojej skóry trądzikowej samodzielnie. Faktycznie, dopóki problem nie jest duży i pojawiają się delikatne zaczerwienienia i pajączki, można samodzielnie stosować odpowiednie kosmetyki oraz ewentualnie naturalne suplementy diety.

Acne Rosacea co to jest wie każdy, nie każdy, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że często ciężko jest samodzielnie poradzić sobie ze swoim problemem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie gabinetu dermatologa, który znajdzie odpowiednie rozwiązanie i poleci dobrą terapię. Niestety, konieczne bywa też zastosowanie antybiotyku doustnie lub miejscowo, w postaci maści lub kremu. Większość lekarzy przepisuje takie środki swoim pacjentom. Naturalnie, przyjmując antybiotyki na trądzik różowaty, należy również przyjmować probiotyk, aby chronić swoją florę bakteryjną jelit.

Lepiej nie korzystać jedynie z pomocy kosmetyczki, ponieważ te bywają różne i czasami ich wiedza na temat choroby jest ograniczona. Dopiero po konsultacji z lekarzem można udać się do gabinetu kosmetycznego i zdecydować się na jakiś zabieg.

Dieta przy trądziku różowatym

Wielu lekarzy zaleca, aby zastosować dietę, kiedy walczy się z tą chorobą skóry. Dieta ma bowiem kolosalne znaczenie zarówno dla układu krwionośnego, jak i pokarmowego. Przede wszystkim, należy więc unikać dań mocno przyprawionych. Ostre smaki wpływają negatywnie na stan skóry. Poza tym, warto też zrezygnować z picia alkoholu oraz z innych używek. Udowodniono już, że mają one wpływ na trądzik różowaty.

Lekarze najczęściej zalecają dietę odkwaszającą organizm, a więc sporo warzyw i kasz, a mniej mięsa, ponieważ to nadkwasota ma wpływ na trądzik. Mocna herbata i kawa także powinny zostać odstawione, przynajmniej na jakiś czas.

Walka z trądzikiem różowatym nie jest łatwa, ani przyjemna. Można jednak wygrać z tą chorobą, jeżeli włoży się w to odpowiednią ilość wysiłku. Na pewno nie warto się zbyt szybko poddawać, ponieważ trądzik różowaty rozprzestrzenia się i często atakuje również kolejne partie skóry. Dobrze dobrana terapia powinna zahamować szybko jego rozwój.