Czerwona twarz – przyczyny i skuteczne sposoby na niwelowanie czerwonej twarzy

Problem zaczerwienienia na twarzy nasila się zwłaszcza w okresie, gdy temperatura na zewnątrz ulega skrajnym wahaniom. Ma to miejsce szczególnie w okresie zimy i lata. Jednakże przypadłość ta może mieć także związek ze zmianami zachodzącymi w organizmie. Istnieje możliwość, że u jej podłoża leżą choroby, przeziębienia, a nawet zapalenia skóry.

Niezależnie jednak od przyczyn, zaczerwieniona twarz to wstydliwa przypadłość, której zwłaszcza kobiety bardzo chcą się pozbyć. Aby to było możliwe, ważne jest poznanie powodów, przez które pojawiają się czerwone przebarwienia na twarzy. Pozwoli to wdrożyć odpowiednie leczenie i zastosować właściwą pielęgnację.

Czerwona twarz – przyczyny

Jest wiele przyczyn, które powodują zaczerwienienie na twarzy. Zaliczyć je można do poszczególnych grup:

  • przeżywanie silnych emocji –głównie związanych z podwyższonym ciśnieniem, należą do nich stres, strach, gniew, zakłopotanie, radość;
  • choroby skóry i stany zapalne – mowa tu głównie o trądziku, czyli guzach pojawiających się w wyniku zatkanych gruczołów łojowych. Innym schorzeniem są wypryski związane bezpośrednio z atopowym zapaleniem skóry. Prócz zaczerwienienia twarzy towarzyszą im obrzęk skóry, świąd i zapalenie. Czerwone plamy na skórze twarzy mogą być również wywołane przez trądzik różowaty, który jest przewlekłą zapalną chorobą skóry;
  • alergie i choroby zapalne – istnieje wiele rodzajów alergii, których podstawowym objawem jest ogólne zaczerwienienie lub suche czerwone plamy na twarzy. Mogą je wywoływać kosmetyki, kremy, maści, żele a nawet woda, jakiej używa się do utrzymania higieny twarzy. Alergia na twarzy, może też być spowodowana dodatkowymi czynnikami uczulającymi, jakimi są np. ugryzienia owadów, poparzenia słoneczne, alergie na sierść zwierząt, olejki eteryczne roślin, alergie pokarmowe czy alergia układu oddechowego. W takich sytuacjach typowymi objawami prócz rumienia są purpurowe place i pęcherza na powierzchni skóry;
  • infekcje – głównie bakteryjne zakażenia skóry i budujących ją tkanek;
  • czerwona twarz tradzik rozowatyuwarunkowania genetyczne i cera naczynkowa – zaczerwienienie twarzy wystąpić może u osób wykazujących nasiloną aktywność substancji naczynioaktywnych w skórze, co z kolei jest właściwością skóry występującej rodzinnie;
  • pożywienie – szczególnie po wypiciu kawy (która podnosi ciśnienie), zjedzeniu pikantnych lub gorących pokarmów. Dodatkowo zaczerwieniona twarz może być wynikiem nadmiernego spożywania alkoholu.
  • leki, suplementy – w wyniku przyjmowania niektórych leków może dojść do toksycznej martwicy naskórka lub zapalenia naczyń krwionośnych, a to często okazuje się być rezultatem alergii na dany lek.
  • gwałtowne zmiany temperatury – chodzi tutaj nie tylko o czynniki związane z pogodą, ale również rozgrzanie twarzy wywołane intensywnym wysiłkiem fizycznym. Bezwzględnie nie należy też chodzić do sauny. Nawet suszenie włosów suszarką, z głową opuszczoną w dół może potęgować problem czerwonej twarzy. Tak samo szkodliwe są ujemne temperatury, które mogą powodować powstanie odmrożeń, wywołanych przez skurcze naczyń krwionośnych, uszkodzenie ich wyściółki (tzw. śródbłonka) i  powstanie zakrzepów. Najbardziej narażony jest nos i uszy, czyli obszary styku skóry i kości lub chrząstek.
  • nadmierna ekspozycja na słońce – osoby ze skłonnością do czerwonej twarzy powinny unikać opalania się. Niewskazane jest również korzystanie z solarium.
  • starzenie się organizmu – z wiekiem cera staje się bardziej podatna na powstawanie zaczerwienień, ponieważ jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, zaś naczynka ulegają osłabieniu.
  • nużeniec – roztocze powodujące zaczerwienienia i uwrażliwienie skóry.

Czerwona skóra twarzy – jak sobie z nią radzić?

U osób, u których pojawiły się czerwone plamy na twarzy, najważniejszą kwestią jest zlokalizowanie problemu i ustalenie jego przyczyny. Czerwona twarz może być bowiem objawem jakiejś poważniejszej choroby, a zaniechanie jakiekolwiek działania, nie tylko pogłębia dolegliwość, ale przede wszystkim prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych. Nie można lekceważyć złych objawów i dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Wizyta u specjalisty, obserwacja i badania pomogą ustalić, co jest czynnikiem wywołującym czerwone plamki na twarzy. Po badaniach dermatolog będzie w stanie również doradzić jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czerwona twarz – pierwsza pomoc

Gdy na Twojej twarzy pojawi się zaczerwienienie możesz sobie pomóc, jeszcze zanim udasz się do lekarza. Wypróbuj jeden z naszych sposobów na szybkie ukojenie skóry, w zależności od tego, który z czynników wywołał zaczerwienienia na twarzy.

  • skóra podrażniona po nadmiernej ekspozycji na słońce – kosmetyki łagodzące po opalaniu, najlepiej takie o lekkiej, nietłustej konsystencji w formie sprayu lub pianki, zawierające D-panthenol,
  • acnerose day creampo zastosowaniu kwasów/kosmetyków do pielęgnacji cery – jeśli zaczerwienienia pojawiły się po zastosowaniu kosmetyku na bazie kwasów, peelingu ziarnistego lub na skutek testowania jakiegoś nowego specyfiku, warto zastosować krem nawilżający o działaniu łagodzącym np. Day Cream z linii Acnerose.
    KUP DAY CREAM ACNEROSE – krem nawilżająco łagodzący
  • po wysiłku fizycznym – pamiętaj, aby dostosowywać tempo i intensywność ćwiczeń, do swojego poziomu wytrenowania. Każdy trening rozpoczynaj rozgrzewką, a kończ stopniowo, serią spokojniejszych ćwiczeń. Na zakończenie zrób kilku głębokich oddechów. Opłucz skórę z potu i osadu z soli chłodną wodą.
  • na skutek silnych emocji – spróbuj ochłonąć, uspokój oddech, napij się wody. Odpocznij od tematu, postaraj się przez chwilę o niczym nie myśleć. Popatrz przez moment każdym okiem na czubek własnego nosa. Zdziwisz się, ile to proste ćwiczenie wymaga koncentracji i jak skutecznie odwraca uwagę od aktualnego problemu.

Pielęgnacja czerwonej twarzy

W leczeniu zaczerwienień skóry twarzy szczególnie ważna, prócz stosowanie leków doraźnych, jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Wybierane kosmetyki powinny być przeznaczone do cery suchej i wrażliwej, nie mogą również zawierać substancji zapachowych oraz barwników.

Ważne jest także, by w składzie znajdowały się wyciągi z kasztanowca, ruszczyka lub innych roślin wzmacniających naczynka krwionośne. Kojące działanie wykazują też okłady z zielonej herbaty -> sprawdź ten artykuł

Ponadto należy unikać kontaktu z twardą, chlorowaną wodą, a do demakijażu stosować produkty, które nie wymagają spłukiwania. Z kolei przy dużych infekcjach konieczne będzie zastosowanie antybiotyków w postaci kremów, emulsji do stosowania miejscowego, leków doustnych albo kuracji laserowej.

Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry w poszczególne pory roku tak, by odpowiednio chronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Zimą warto zaopatrzyć się w kremy chroniące przez zimnem, wiatrem i mrozem, najlepiej tłuste, które stworzą warstwę ochronną dla wysuszonej skóry, z kolei latem zaleca się stosowanie kremów z filtrem oraz kremów nawilżających, które nie będą zatykać kanalików skórnych odprowadzających nadmiar sebum.

Czerwona twarz a trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest schorzeniem skóry, które przebiega w podobny sposób u większości pacjentów, obejmując cztery charakterystyczne etapy. Sporadyczne zaczerwienienia wywołane czynnikami zewnętrznymi (tzw. rumień napadowy) pojawia się właśnie w pierwszym stadium choroby. Powinien to być sygnał, że czas zacząć z uwagą dbać o skórę, tak, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby.

W kolejnym stadium zaczerwienienia występują coraz częściej, w związku z czym rumień ulega utrwaleniu. Na twarzy pojawiają się także teleangiektazje – widoczne rozszerzone lub popękane naczynka. Oprócz tego charakterystycznym objawem jest swędzenie, pieczenie lub uczucie ściągnięcia skóry.

Trzeci etap to stadium grudkowo-krostkowe, w którym pojawiają się charakterystyczne wykwity, w obszarach twarzy dotkniętych rumieniem. U części chorych zdarzają się również powikłania w okolicy oka, np. zapalenie spojówek, uczucie piasku pod oczami, swędzenie, obrzęk oka, łzawienie, światłowstręt.

Najcięższa faza trądziku różowatego to stadium przerostowo-naciekowe, które występuje bardzo rzadko (głównie u mężczyzn). Przejawia się miękkimi, guzowatymi zmianami w obrębie nosa, które go zniekształcają. Ponadto nos jest silnie zaczerwieniony z widocznymi naczyniami i ujściami gruczołów łojowych.

Acnerose – trafna odpowiedź na zaczerwienienie twarzy!

W sytuacji, gdy ogólne zaczerwienienie skóry oraz czerwone suche plamy na twarzy są wynikiem trądziku różowatego, zaleca się stosowanie leczenia miejscowego oraz ogólnego. Zalecane są wszelkiego rodzaju kremy oraz aerozole zawierające antybiotyki, takie jak erytromycyna i klindamycyna.

acnerose_komp3
Zestaw Acnerose – kosmetyki na trądzik różowaty

Kompleksowym rozwiązaniem na walkę z trądzikiem różowatym jest również zestaw dermokosmetyków Acnerose. To doskonała propozycja dla osób zmagających się z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z chorobą, przy jednoczesnym łagodzeniu jej objawów, a co najważniejsze preparat Acnerose pozwala pozbyć się przyczyn trądziku różowatego.

Zestaw Acnerose zawiera krem na dzień, krem na noc, płyn oczyszczający oraz pastę na noc, a wszystkie kosmetyki pełne skrupulatnie dobranych składników aktywnych pochodzenia naturalnego. Zawarte w składzie substancje działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, ponadto regulują pracę gruczołów łojowych, wzmacniają naczynka, nawilżają i łagodzą podrażnienia. Nie zawierają też żadnych dodatkowych substancji chemicznych, są więc dostosowane do skóry wrażliwej, z podrażnieniami i dotkniętej trądzikiem różowatym.

Kosmetyki to nie wszystko

W leczeniu przyczyn zaczerwień twarzy sama pielęgnacja nie wystarczy. Potrzebna jest również odpowiednia dieta, a tutaj podstawą są:

  • ograniczenie spożywania alkoholu,
  • ograniczenie pikantnego jedzenia,
  • ograniczenie kawy oraz produktów w jakikolwiek sposób podnoszących ciśnienie krwi,
  • warto mieć również na uwadze to, by w codziennym jadłospisie nie zabrakło witamin, ale takich mających korzystny wpływ na układ krwionośny i skórę. Niezwykle istotne jest zatem witamina C i wszystkie pokarmy będące jej źródłem, gdyż witamina C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych,
  • kolejną witaminą mającą zbawienny wpływ na skórę jest witamina B, która chroni skórę przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi i zmianami pogodowymi.

Podsumowanie

Jak zlikwidować zaczerwienienia na twarzy? Warto udać się do dermatologa, który pomoże ustalić przyczynę problemu, postawi odpowiednią diagnozę i wdroży stosowne leczenie. Jeśli natomiast czerwona twarz jest wywołana przez czynniki zewnętrzne, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie tego, co powoduje zaczerwienienia. A w przypadku wystąpienia objawów, np. po ekspozycji na słońce, najlepiej używać kosmetyków o działaniu łagodzącym. Gdy mamy tego typu skłonności warto profilaktycznie używać odpowiednich preparatów do cery naczynkowej/ z trądzikiem różowatym, tak aby zapobiegać dalszemu rozwojowi dolegliwości.