Trądzik różowaty a noszenie maseczki – jak to działa?

Trądzik różowaty a noszenie maseczki to zależność, która obserwowana jest przez dermatologów, jak i pacjentów. Nawet wiele osób, które dotychczas nie obserwowały u siebie zmian trądzikowych, pojawia się w gabinetach dermatologicznych z widocznymi zmianami zapalnymi na skutek noszenia maseczki. W pozostałych przypadkach objawy widocznie się zaostrzają. Czy naprawdę trądzik różowaty a noszenie maseczki mają na siebie istotny wpływ? W jaki sposób maseczka nasila zmiany trądzikowe? Czy znaczenie ma materiał, z którego została wykonana?

Trądzik różowaty a noszenie maseczekTrądzik różowaty a noszenie maseczki - jak są ze sobą związane?

Trądzik różowaty a noszenie maseczki może znacząco nasilać problemy dermatologiczne. Najczęściej charakterystycznym objawem jest koncentracja zmian skórnych występujących wokół ust, na policzkach i brodzie, czyli tam, gdzie znajduje się maseczka. Dermatolodzy przestrzegają przed tego rodzaju konsekwencjami, zwracając uwagę, by jeszcze większą uwagę przykładać do konkretnych działań profilaktycznych, w tym przede wszystkim dokładnego oczyszczania i pielęgnacji skóry, jak i regularnej wymiany maseczki.

Czy warto stosować płyn micelarny na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty a noszenie maseczki - jak to się dzieje?

Przy trądziku różowatym noszenie maseczki może istotnie pogłębiać zmiany skórne. Nosząc maseczkę, hamujemy swobodny przepływ powietrza. Materiał zatrzymuje wilgoć, która staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Podczas długotrwałego użytkowania maseczki skóra staje się także bardziej wrażliwa.

ACNEROSE
ODŻYWCZE DERMOKOSMETYKI NA TRĄDZIK RÓŻOWATY

Trądzik różowaty a noszenie maseczki - jak to działa?

Przy trądziku różowatym noszenie maseczki może mieć szczególnie negatywny wpływ na skórę, dlatego należy szczególną uwagę zwracać na rodzaj maseczki. Niewskazane są maseczki wykonane z syntetycznych tworzyw. Najlepszym rozwiązaniem są bawełniane modele, które zapewniają swobodną cyrkulację powietrza i nie powodują zatrzymywania wilgoci. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zatrzymywania się na materiale bakterii i zanieczyszczeń, a także tworzenia optymalnego środowiska do rozwoju bakterii.

Stosując maseczki bawełniane, należy zadbać o ich regularne pranie, minimum w temperaturze 60°C, co pozwala na usunięcie większości patogenów. Świetnie sprawdzają się w tym celu hipoalergiczne środki, które nie powodują podrażnień skóry. Maseczki bawełniane można wygodnie prać ręcznie, ale wcześniej należy sparzyć je wrzątkiem. Alternatywą jest pranie ich w pralce automatycznej.


Bibliografia:

1. Medea Giordano; “How to Prevent and Treat Face Mascne”; data dostępu: 2021-01-29
2. American Academy of Dermatology Association; “3 WAYS TO PREVENT FACE MASK SKIN PROBLEMS”; data dostępu: 2021-01-29
3. Dona Jayne Potts; “Suffering from breakouts under your mask? How to fight ‘maskne”; data dostępu: 2021-01-29

Podobne wpisy