Mięta zielona (Mentha Viridis)

Mięta zielona (Mentha Viridis) to ziele, którego dobroczynne właściwości ceniono już od wieków. Nie dziwi więc fakt, że współcześnie roślina ta również jest chętnie wykorzystywana. Nie ulega wątpliwości, że dzięki mięcie możemy załagodzić wiele dolegliwości, zarówno tych fizycznych jak i skórnych. Warto byłoby więc sięgać po różnego rodzaju produkty z zawartością tej dobroczynnej rośliny.

Mięta zielona – co sprawia, że jest wyjątkowa?Mięta zielona

Nie sposób ukryć, że mięta zielona to roślina, która znalazła bardzo szerokie zastosowanie. Wszystko to dzięki jej niezwykle wszechstronnym właściwościom. Roślinę tę wykorzystuje się zarówno w kosmetyce jak i w medycynie naturalnej. Działa ściągająco i przeciwzapalnie np. przy trądziku różowatym. Wszystko to dzięki dobroczynnym związkom, które zawiera.

Do najistotniejszych związków, jakie znajdziemy w mięcie zielonej zaliczyć należy:

  • olejki eteryczne,
  • fosfor,
  • żelazo,
  • magnez,
  • witamina A,
  • witamina B3.

Wyżej wymienione substancje sprawiają, że mięta zielona wykorzystywana jest do przygotowywania naparów. Zalecane są one w różnych stanach chorobowych, ale przede wszystkim w problemach gastrycznych oraz przy niektórych zaburzeniach hormonalnych. Mięta zielona stała się również składnikiem wielu różnego rodzaju preparatów kosmetycznych. Ekstrakt z tej dobroczynnej rośliny znajdziemy więc w kremach na dzień, do różnego rodzaju cery. Co więcej, składnik ten znajduje się w balsamach i masłach do ciała.

Sprawdź: Krem na trądzik różowaty

Znajdziemy ją także w serach oraz emulsjach nawilżających. Miętę zieloną znajdziemy w wielu przydomowych ogródkach. Bez trudu można uprawiać ją także na balkonie, tarasie czy parapecie. Surowcem kosmetycznym oraz lekarskim są liście tego ziela. Możemy zebrać je samodzielnie i wysuszyć, ale również zakupić je w sklepach zielarskich. Z powodzeniem możemy również korzystać z właściwości wyżej wymienionych preparatów kosmetycznych zawierających w swoich składach ekstrakt z mięty.

ACNEROSE
ODŻYWCZE DERMOKOSMETYKI NA TRĄDZIK RÓŻOWATY

Mięta zielona – poznaj moc jej właściwości.

Jak już zostało wspomniane powyżej, mięta zielona jest niezwykle bogata w substancje pozytywnie oddziałujące na nasze zdrowie i urodę. Roślinie tej należy przypisać bardzo wszechstronne działanie. Przede wszystkim kosmetyki z miętą mają szansę pomóc cerze z trądzikiem różowatym.

Co więcej, mięta zielona wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu znacząco przyśpiesza gojenie się wyprysków skórnych oraz zapobiega pojawianiu się nowych. Roślinie tej można przypisać także działanie wzmacniające naczynka krwionośne. Mięcie powinny zaufać także osoby, które mają problem z nadmierną potliwością skóry. Roślina ta posiada bowiem wspaniałe, odświeżające właściwości. Dzięki niej przykry zapach potu zostanie również znacząco zredukowany. Wreszcie, kosmetyki z ekstraktem z mięty poleca się osobom borykającym się ze zmarszczkami. Mięta zielona wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie walczy z oznakami starzenia się skóry.


Bibliografia

1. Yamasaki K.,Gallo R.L., The molecular pathology of rosacea, 2009
2. Wilkin J.K., Rosacea. Pathophysiology and treatment, 1994
3. Bakar O., Demircay Z., Yuksel M., Haklar G, Sanisoglu Y., The effect of azithromycin on reactive oxygen species in rosacea, 2007

Podobne wpisy