Tabletki na trądzik – jak działają?

Tabletki na trądzik cieszą się dużą popularnością. Dostępne są również bez recepty, co oznacza, że można je bez problemu zakupić w niemal każdej aptece. Reklamy przekonują, że pozwalają szybko i skutecznie pozbyć się niechcianego trądziku i nieestetycznych zmian zapalnych. Jak jest naprawdę? Czy tabletki na trądzik są skuteczne? Jaki rodzaj trądziku mogą wyleczyć?

Tabletki na trądzik - skuteczność

Tabletki na trądzik, które dostępne w aptece bez recepty, to suplementy a nie leki, jak mogłoby się wydawać. W związku z tym w ich składzie można znaleźć wiele witamin, ziół czy składników mineralnych, które mogą w pewnym stopniu wpływać na kondycję skóry, ale z pewnością nie pomagają na trądzik. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie jest charakterystyka tej choroby dermatologicznej. Trądzik różowaty to choroba, która pojawia się w wyniku rozszerzonych naczyń krwionośnych wywołujących, widoczny na skórze rumień. Tabletki na trądzik nie wpływają jednak na naczynia krwionośne, przez co są nieskuteczne w leczeniu tego rodzaju trądziku.

Zestaw Acnerose na trądzik różowaty - zestaw 4 preparatów.

ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź

Tabletki na trądzik a pielęgnacja skóry

Tabletki na trądzik stanowią zatem preparat wspomagający leczenie, choć właściwie bardziej wspomagają kondycję skóry. Warto o tym pamiętać, decydując się na wybór leczenia. Zamiast nich można zacząć stosować odpowiednią pielęgnację dermokosmetykami. Kluczowe jest w tym przypadku wybranie takich preparatów, które mają specjalnie opracowany skład z zawartością składników aktywnych, które działają na specyficzne problemy z trądzikiem różowatym.

Tabletki na trądzik pospolity – a może Izotretynoina?

Zamiast stosować tabletki na trądzik pospolity, które są tylko suplementami diety, warto wspomnieć o leczeniu Izotretynoiną. Można ją stosować zewnętrznie oraz doustnie. Dermatolodzy coraz częściej po nią sięgają, ponieważ leczenie jest skuteczne. Warto zatem zasięgnąć porady dobrego lekarza specjalisty w tej kwestii.

Tabletki na trądzik różowaty – co warto wiedzieć

Tabletki na trądzik różowaty służą do łagodzenia objawów choroby, bo nie można jej wyleczyć. Stosuje się je często razem z preparatami miejscowymi, gdy one same nie pomagają. Mogą to być antybiotyki takie jak: tetracyklina, doksycyklina, minocyklina. Pierwszy antybiotyk w małych dawkach, stosowany w długotrwale jest bardzo skuteczny w likwidowaniu objawów trądzika różowatego. Dodatkowo tetracyklina zmniejsza częstotliwość nawrotów choroby. Jeśli z jakichś względów ktoś nie może stosować tetracykliny lekarze przepisują makrolidy.

Dlaczego warto stosować tabletki na trądzik różowaty razem z preparatem miejscowym i dermokosmetykami? Jeśli trądzik jest bardzo nasilony i ciężko się z nim uporać, to jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie intensywne jemu przeciwdziałanie. Tylko działając w ten sposób można się go pozbyć i co ważne nie będzie się już pojawiał.

Czy warto stosować płyn micelarny na trądzik różowaty?

W związku z tym w składzie kosmetyków powinny się znaleźć następujące substancje aktywne:

  • ichtiol. Wykazuje przede wszystkim właściwości ściągające i przeciwbakteryjne, dzięki czemu świetnie działa na zmiany zapalne na skórze. Ponadto ichtiol działa też przeciwobrzękowo, a miejscowo również rozgrzewająco. Ponadto przyspiesza odchodzenie ropy ze zmian skórnych,
  • kwas azelainowy. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ogranicza widoczność rumienia i zaczerwienienia. Niweluje niedoskonałości skórne, które towarzyszą trądzikowi różowatemu. Spowalnia rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Ogranicza przetłuszczanie i świecenie się skóry, regulując pracę gruczołów łojowych. W ten sposób zmniejsza również tendencję do powstawania zmian skórnych, które wynikają również z nadmiaru sebum. Niweluje przebarwienia skóry,
  • witamina E. Wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwzapalne oraz regenerujące. Ponadto skutecznie łagodzi rumień i podrażnienia. Stymuluje proces gojenia ran potrądzikowych. Wykazuje również właściwości ochronne, chroni skórę przed powstawaniem przebarwień. Skutecznie wzmacnia skórę,
  • betaina. Posiada właściwości uelastyczniające i nawilżające, dzięki czemu regeneruje skórę, która często jest przesuszona na skutek kuracji antytrądzikowej. Ogranicza charakterystyczne zaczerwienienia, które powstają na policzkach i nosie oraz podrażnienia skóry. Skutecznie łagodzi i poprawia ogólną kondycję skóry.

Bibliografia:

1. Serafin M., Dąbrowska H., Trądzik zwyczajny – etiopatogeneza i leczenie, Borgis – Nowa Pediatria 2/2003, s. 128-132.
2. Christina Schnopp, Martin Mempel, Trądzik zwyczajny u dzieci i młodzieży, Dermatologia po Dyplomie 2012;3(2):49-61.
3. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – Etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, 60, 2, 13–18.

Podobne wpisy