Trądzik różowaty – leczenie moczem jedną z kontrowersyjnych metod terapii

Czy na trądzik różowaty leczenie moczem może skutecznie zadziałać? Być może to pytanie zadają sobie osoby, które słyszały o tej wyjątkowo kontrowersyjnej metodzie terapii. Niestety, trądzik różowaty jest na tyle uciążliwą przypadłością, że leczenie go uryną może wydawać się całkiem słuszną propozycją. Bez wątpienia jednak nie należy pochopnie sięgać po tę metodę. Warto byłoby zwrócić uwagę na inne, zdecydowanie bezpieczniejsze i mniej kontrowersyjne metody terapii trądziku różowatego.

Trądzik różowaty – leczenie moczem. Dlaczego niektórzy twierdzą, że ta metoda działa?

Leczenie moczem trądziku różowatego to wciąż zdaniem wielu skuteczna metoda walki z tą przypadłością. Warto byłoby zastanowić się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Otóż zdaniem niektórych osób, w moczu człowieka znajduje się bardzo wiele terapeutycznych substancji, które mogą pomóc skórze dotkniętej problemem trądziku różowatego.

Warto zatem przyjrzeć się składowi moczu. W ponad 95% składa się on z wody, ale znajdziemy w nim również niewielkie ilości mocznika, chloru, kreatyniny czy potasu. Wiele osób twierdzi, że na trądzik różowaty, leczenie moczem może pomóc właśnie ze względu na zawartość mocznika.

Substancja ta wykazuje bowiem działanie:

  • keratolityczne,
  • nawilżające,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwzapalne.

Na trądzik różowaty, leczenie moczem nie może jednak zadziałać skutecznie, bo uryna zawiera zdecydowanie zbyt mało mocznika. Należy także nadmienić, że badania naukowe nie potwierdzają, aby mocz stosowany zewnętrznie na skórę, niwelował uciążliwe objawy trądziku różowatego. Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej byłoby więc unikać kontrowersyjnej metody, jaką jest leczenie trądziku moczem.

Zestaw Acnerose na trądzik różowaty - zestaw 4 preparatów.

ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź

Trądzik różowaty – leczenie moczem. Jak przebiega?

Leczenie moczem trądziku różowatego, aby mogło uchodzić za skuteczne, musi zostać przeprowadzone w odpowiedni sposób. Zwolennicy tej kontrowersyjnej metody zalecają, aby mocz zebrać do czystego pojemnika i przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Niektóre osoby twierdzą, że regularne przemywanie uryną zmian skórnych może zmniejszyć nasilenie trądziku. Niemniej jednak, mocz zawiera bardzo wiele szkodliwych substancji, dlatego na trądzik różowaty, leczenie moczem raczej nie pomoże. Ponadto, absolutnymi przeciwwskazaniami do stosowania tego rodzaju metody jest ciąża, karmienie piersią, a także otwarte rany na skórze.

Sprawdź jak powinno wyglądać leczenie trądziku różowatego.

Trądzik różowaty – leczenie moczem. Podsumowanie najważniejszych informacji.

Leczenie moczem trądziku różowatego nie jest dobrym pomysłem i może być potencjalnie niebezpieczne. Z tego właśnie powodu, zdecydowanie lepiej oprzeć terapię na leczeniu zalecanym przez dermatologa. Będzie to o wiele bezpieczniejsze niż mocz na trądzik. Pomocne może okazać się więc używanie różnego rodzaju maści, a także tabletek do stosowania wewnętrznego. Nie ulega wątpliwości, że niesamowicie pomocne mogą okazać się także dermokosmetyki.


Bibliografia:

1. Breathnach A.S., Azelaic acid: potential as a general antitumoural agent,1999
2. Kulwikowska A., Lewandowska S., Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, 2011
3. Milikan L., Rozpoznawanie trądziku różowatego, 2000

Podobne wpisy