Mapa pryszczy – co zyskujesz?
Mapa pryszczy to metoda wywodząca się z medycyny chińskiej. Cieszy się ona popularnością wśród osób poszukujących przyczyn pojawiających się na swojej skórze zmian i niedoskonałości, które mogą występować w poszczególnych częściach twarzy. Jednak czym dokładnie jest mapa pryszczy? Co oznaczają pryszcze zlokalizowane w poszczególnych obszarach twarzy i jak zadbać o skórę dotkniętą niedoskonałościami? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!
Mapa pryszczy – czym jest?
Mapa pryszczy to metoda opierająca się na założeniu, że istnieje zależność pomiędzy wyglądem skóry i funkcjonowaniem organów zewnętrznych. Tworzenie mapy pryszczy polega na lokalizacji niedoskonałości na konkretnych partiach twarzy, którym przypisuje się zależności pomiędzy pracą poszczególnych narządów wewnętrznych.
Zobacz jak zwalczyć trądzik na szyi
Mapa trądziku – co oznaczają pryszcze na twarzy?
Mapa trądziku to rozwiązanie pozwalające na określenie problemów, z jakimi zmaga się ludzki organizm.
Twarz komunikuje występujące problemy ze zdrowiem poprzez występujące na skórze pryszcze, które można odczytać zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Pryszcze na czole mogą oznaczać problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego, które często spowodowane są przez niezdrową dietę oraz choroby jelit czy wątroby. Z kolei, wypryski zlokalizowane w górnej części czoła mogą być związane z nadmiernym stresem, a także przemęczeniem lub odwodnieniem organizmu.
- Wypryski znajdujące się pomiędzy brwiami lub w brwiach to sygnał, który informuje nas o nadmiarze toksyn w organizmie. Może być on spowodowany ze spożywaniem zbyt tłustej żywności i alkoholu, a także z przyjmowaniem leków.
- Do głównych przyczyn pojawiania się pryszczy na czole zalicza się zarówno stres i nietolerancje pokarmowe, jak i kłopoty z ciśnieniem krwi, poziomem, cukru, cholesterolem oraz poziomem witaminy B w organizmie.
- Pryszcze występujące w okolicach oczu i uszu mogą być związane z nieprawidłowościami zachodzącymi w obrębie układu moczowego.
- Wypryski na policzkach to znak, że organizm narażony jest na nietolerancje pokarmowe, a zaczerwienia występujące w tym obszarze często związane są z wystąpieniem reakcji alergicznej na zboża lub nabiał.
- Problemy skórne w górnej części policzków mogą być związane ze spożywaniem zbyt dużej ilości nabiału. Z kolei wypryski w dolnej ich części często związane są z problemami zdrowotnymi w obrębie płuc, które mogą mieć związane z paleniem papierosów lub zbyt dużym zanieczyszczeniem powietrza.
- Pryszcze zlokalizowane na brodzie i żuchwie pokazują, że organizm może zmagać się z problemami hormonalnymi, przewlekłym stresem lub nadmiarem toksyn. Niedoskonałości występujące w tym obszarze mogą być także związane z kłopotami z nerkami, odwodnieniem, zaburzeniami snu czy niezdrową dietą.
ACNEROSE
specjalistyczny zestaw do skóry z trądzikiem różowatym – sprawdź
Mapa pryszczy na twarzy – jak pozbyć się niedoskonałości?
Mapa pryszczy na twarzy stosowana jest w celu lokalizacji zmian skórnych i ich charakteru, co pozwala na zastosowanie odpowiedniego podejścia w zakresie dbania o stan skóry. Jednak, warto pamiętać o tym, że trądzikowa mapa twarzy nie zastąpi profesjonalnej diagnozy – powinna być ona wystawiona przez dermatologa, który w razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie. Kluczowe dla polepszania stanu skóry dotkniętej niedoskonałościami jest także zadbanie o właściwe oczyszczenie i pielęgnację skóry twarzy, która wymaga szczególnego podejścia. W tym przypadku, pomocne mogą okazać się oczyszczające peelingi, maski i pianki do twarzy, a także kremy czy emulsje dedykowane skórze zmagającej się z niedoskonałościami.
Mapa pryszczy to skuteczne narzędzie pozwalające na lokalizację niedoskonałości występujących na skórze twarzy, co pozwala na określenie ich ewentualnych przyczyn i rozpoczęcie odpowiedniego leczenie. Zastosowanie mapy twarzy może okazać się szczególnie przydatne w przypadku osób chcących podejść holistycznie do dbałości o swoje ciało.
Bibliografia:
1. Górkiewicz-Petkow A., Kałużna L., Prerosacea – patogeneza i leczenie, 2001
2. Rebora A., The management of rosacea, 2002
3. Spoendlin J., Voegel J.J., Jick S.S., Meier C.R., A study on the epidemiology of rosacea in the U.K., 2012