Trądzik niemowlęcy – dowiedz się więcej

Trądzik niemowlęcy to problem, który dotyka około 20% noworodków i niemowląt, ale pojawienie się go to nie powód do paniki. Dowiedz się więc, co zrobić, gdy zauważysz zmiany trądzikowe u swojego malucha.

Trądzik niemowlęcyTrądzik niemowlęcy – czym jest? I kiedy powstaje?

Trądzikiem niemowlęcym określane są zmiany dermatologiczne, które charakteryzują się zaczerwienionymi wykwitami na skórze dziecka w postaci plam, zaskórników, krostek i grudek zakończonych białymi lub żółtymi czubkami. Cechą, która pozwala odróżnić trądzik od innych podrażnień i poważniejszych chorób to jego podobieństwo do trądziku występującego w okresie dojrzewania.

Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych miesiącach życia, a zmiany skórne skoncentrowane są głównie na czole, nosie, w okolicy policzków, szyi a w rzadkich przypadkach na plecach. Zazwyczaj krostki są bezbolesne, jednak dziecko może odczuwać dyskomfort, swędzenie, a nawet uczucie szczypania, gdy zostaną podrażnione.

Zobacz co wybrać na trądzik różowaty!

Trądzik niemowlęcy – dlaczego powstaje?

Trądzik niemowlęcy może być spowodowany wieloma czynnikami, a objawy towarzyszą różnorodnym okolicznościom. Z tego powodu wszystkie przyczyny nie zostały opisane.

Odpowiedzialność za trądzik niemowlęcy przypisywana jest czynnikom takim jak:

  • poziom hormonów nadnerczowych u noworodka
  • zmiany hormonalne zachodzące w ciele matki podczas ciąży oraz karmienia piersią (nadmiar hormonów płciowych – androgenów)
  • zwiększona produkcja łoju, która powoduje zatykanie się porów i powstawaniezaskórników
  • przegrzanie oraz zwiększona potliwość, co tworzy doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii i drobnoustrojów
  • stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, które w składzie zawierają oleje mineralne
Acnerose zestaw

WYBIERZ ACNEROSE
ODŻYWCZE ROZWIĄZANIE NA TRĄDZIK RÓŻOWATYZAMÓW!

Trądzik niemowlęcy – czy wymaga leczenia?

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia, a objawy ustępują samoistnie. Łagodne zmiany skórne mogą zniknąć po kilku tygodniach, a w przypadku ciężkiego trądziku, trwa to nawet do kilku miesięcy.

Co na trądzik niemowlęcy? Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja. Pierwszy krok, by zniwelować trądzik niemowlęcy, to pozbycie się tłustych kremów i olejków oraz zastąpienie ich kosmetykami o lekkiej konsystencji z nawilżającymi składnikami. W ten sposób zmniejszamy ryzyko powstawania zaskórników.

Równie ważna jest higiena, np. pranie ubranek i pościeli w hipoalergicznych detergentach oraz wybieranie naturalnych materiałów jak bawełna czy len, które są przewiewne i wytrzymałe.

Dodatkowo na trądzik niemowlęcy łagodząco działają maści witaminowe, np. maść z cynkiem lub witaminą A. Warto wiedzieć, że sięganie po preparaty z antybiotykami nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej i jest znacznie delikatniejsza, dlatego też antybiotyk mógłby jeszcze bardziej podrażnić cerę.

Trądzik niemowlęcy – podsumowanie

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj wygląda nieprzyjemnie i chociaż nie jest groźną chorobą, to nie wolno bagatelizować widocznych objawów. Niewłaściwa pielęgnacja czy przegrzanie dziecka tylko zaogni problem, natomiast stosowanie lekkich kremów oraz nienaganna higiena przyniesie maluszkowi ulgę.


Bibliografia:

1. Blount B. W., Pelletier A. L., Rosacea: a common, yet commonly overlooked, condition, 2002
2. Breathnach A.S., Azelaic acid: potential as a general antitumoural agent,1999