Trądzik odwrócony – przyczyny i leczenie

Trądzik odwrócony to typowo męska przypadłość, chociaż często jej objawy zauważa się także u kobiet. Czym charakteryzuje się i objawia trądzik odwrócony? Jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób leczy się tą dolegliwość skórną?

Trądzik odwróconyTrądzik odwrócony – co to takiego?

Trądzik odwrócony – ogólnie mówiąc to ciężka i niełatwa w zwalczeniu przewlekła choroba skórna występująca przeważnie u mężczyzn po okresie przekwitania. Jednak odwrócony trądzik może wystąpić także u kobiet.

Zazwyczaj zmiany charakterystyczne dla tej skórnej przypadłości dotyczą takich obszarów ciała jak:

  • pachwiny;
  • doły pachowe;
  • okolice odbytu;
  • pośladki;
  • okolice podsutkowe – u kobiet.

W zależności od zaawansowania zmian trądzikowych, mogą się one także pojawić w obrębie: szyi, karku, po wewnętrznej części ud oraz na plecach.

Zobacz co wybrać na trądzik różowaty!

Trądzik odwrócony – jak go rozpoznać?

Trądzik odwrócony można rozpoznać po następujących objawach skórnych: 

  • stany zapalne skóry;
  • zmiany skórne typu: krosty, wypryski, zaskórniki;
  • bolesne ropne guzki.

Trądzik odwrócony można też rozpoznać, gdy typowe zmiany trądzikowe pojawią się w obrębie narządów płciowych oraz okolic odbytu.

Trądzik odwrócony – przyczyny

Trądzik odwrócony to choroba o złożonym podłożu. Oznacza to, że nie istnieje jedna konkretna przyczyna, która może wywołać te zmiany. Lista czynników sprzyjających powstaniu trądziku odwróconego jest długa.

Oto najważniejsze z nich:

  • wiek powyżej 50 roku życia i związane z tym okresem potężne zmiany hormonalne;
  • obciążenie genetyczne;
  • płeć – częściej zapadają na to dermatologiczne schorzenie mężczyźni niż kobiety;
  • masa ciała – trądzik odwrócony dotyka głównie osoby otyłe i z wyraźną nadwagą;
  • uzależnienie od tytoniu i innych używek;
  • osłabiona lub zaburzona odporność.

ACNEROSE
ODŻYWCZE DERMOKOSMETYKI NA TRĄDZIK RÓŻOWATY

Trądzik odwrócony – sposoby leczenia

Trądzik odwrócony to schorzenie, które w trakcie leczenia wymaga udziału całego sztabu specjalistów, począwszy od lekarza rodzinnego, poprzez dermatologa, na chirurgu skończywszy. W skrajnych przypadkach – kiedy trądzik odwrócony powoduje dyskomfort psychiczny i wywołuje potężne kompleksy – niezbędna może okazać się także ingerencja psychologa czy terapeuty. Ważnym elementem procesu zdrowienia, jest ścisłe stosowanie się do zaleceń specjalistów.

Leczenie farmakologiczne

Podstawę leczenia trądziku odwróconego stanowią odpowiednio dobrane leki. Zazwyczaj są to antybiotyki oraz leki antyandrogenowe. Niestety przynoszą one jedynie chwilową ulgę i bardziej spowalniają postęp choroby, niż ją eliminują.

Leczenie specjalistyczne

O wiele skuteczniejsza metoda to leczenie chirurgiczne. Polega ono na zabiegu usunięcia chorych tkanek. Niekiedy stosuje się również przeszczepy skóry. Bardzo pomocne okazują się także zabiegi krioterapii.

Trądzik odwrócony – domowe sposoby leczenia

Czy to schorzenie można również eliminować domowymi metodami? Tak. Jednym z nich jest pilnowanie tego, co jemy. Wykazano bowiem ścisły związek między zmianami trądzikowymi, a nadwagą. Dlatego, aby domowymi sposobami powstrzymać trądzik odwrócony – dieta oraz styl życia muszą ulec diametralnej zmianie. Należy unikać tłustych i powodujących przyrost wagi produktów. Trzeba także zrezygnować z używek jak: papierosy, kawa czy alkohol, gdyż zawarte w nich substancje, mogą zaognić powstały stan zapalny i spotęgować objawy.

Słowem podsumowania

Trądzik odwrócony może doprowadzić do wielu poważnych powikłań zdrowotnych. Mogą to być bolesne zmiany i obrzęki narządów płciowych, posocznica, czy bliznowate przykurcze kończyn. U osoby dotkniętej tymi zmianami może dojść również do sporego spadku samooceny, a także do wyraźnego dyskomfortu psychicznego. Dlatego też, nie należy ignorować jego objawów, a tym bardziej samodzielnie ich leczyć domowymi sposobami. Zamiast tego powinniśmy zgłosić się po pomoc do specjalisty. Wtedy istnieje spora gwarancja, że choroba zostanie właściwe zdiagnozowana oraz wyleczona.


Bibliografia:

1. Górkiewicz-Petkow A., Kałużna L., Prerosacea – patogeneza i leczenie, 2001
2. Rebora A., The management of rosacea, 2002

Podobne wpisy