Kwas azealinowy (Azealic Acid)

Kwas azelainowy jest jedną z najskuteczniejszych substancji wykorzystywanych w kosmetyce do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym i przebarwieniami. Oprócz wysokiej skuteczności, cechuje go także delikatność działania. Mogą stosować go posiadaczki cery wrażliwej.

Kwas azelainowy w kosmetyce

Kwas azelainowy wykorzystuje się do produkcji preparatów rozjaśniających zmiany pigmentacyjne różnego pochodzenia – posłoneczne, pozapalne. Znajduje powszechne zastosowanie w kosmetykach mających na celu redukcję trądziku, zwłaszcza trądziku różowatego.

Teoretycznie kwas azelainowy nie wykazuje działania fotouczulującego, jednak zaleca się jego stosowanie na noc (latem). Z kolei rano rekomenduje się używanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym – minimum SPF 30.

Kwas azelainowy – działanie

Substancja ta wykazuje dobroczynne działanie na skórę w postaci:

  • właściwości keratolitycznych,
  • delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, odblokowuje pory oraz redukuje ilość zaskórników,
  • wykazuje działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu hamuje tworzenie się zmian zapalnych i łagodzi istniejące,
  • kwas azelainowy reguluje pracę gruczołów łojowych poprzez zmniejszanie frakcji wolnych kwasów tłuszczowych na skórze, mogących powodować błyszczenie się jej,
  • to także silny antyoksydant wymiatający wolne rodniki. Dzięki temu substancja ta posiada także właściwości antystarzeniowe.

Kwas azelainowy jest szczególnie pomocny w przypadku pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Zapobiega powstawaniu grud, będących przyczyną rosacea. Ponadto dobrze wpływa na naczynia krwionośne, uszczelniając je. Rozjaśnia również istniejący rumień i łagodzi zmiany.

Badania wykazują, że substancja ta ma podobną skuteczność do klindamycyny oraz nadtlenku benzoilu, jednak jest o wiele lepiej od nich tolerowana. Ponadto mniej wysusza i podrażnia skórę. Już po około 2 tygodniach stosowania można zauważyć pierwsze efekty stosowania kwasu azealinowego. Przebarwienia ulegają rozjaśnieniu, a faktura skóry zostaje wygładzona i niedoskonałości mniej widoczne. Pełna kuracja powinna trwać około 2-3 miesiące.

Kwas azelainowy – gdzie najczęściej jest stosowany?

Kwas azelainowy wykorzystywany jest kremach, serach oraz tonikach. Ważne, aby wybrać jeden preparat i systematycznie go stosować. Dzięki temu efekty będą zadowalające. Na początku stosowania może pojawić się delikatne pieczenie i zaczerwienienie skóry, które jest normalnym skutkiem stosowania kwasu i znika po kilku aplikacjach.

W gabinetach kosmetycznych przeprowadza się peelingi z użyciem kwasu azelainowego. W takim przypadku wykorzystuje się jego wysokie stężenie i często łączy z innymi substancjami rozjaśniającymi lub przeciwtrądzikowymi, np. witaminą C.

Trądzik różowaty

Kwas azelainowy – pozyskiwanie

Dermatologiczne właściwości tej substancji zostały odkryte w trakcie badań nad jego rozjaśniającym działaniem. Dokonała tego dr Marcella Nazzaro-Porro w Rzymie, w 1982 roku.

Kwas azelainowy naturalnie występuje w produktach pełnoziarnistych oraz drożdżakach bytujących na włosach i skórze. Są to grzyby – Malassezia furfur i Pityrosporum ovale. Powstaje w organizmie w trakcie procesu utleniania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wchodzą w skład fosfolipidów błon komórkowych.

Kremy z kwasem azelainowym na trądzik różowaty – jak działają?

Kremy z kwasem azelainowym na trądzik różowaty wykazują właściwości bakteriostatyczne oraz optymalizujące wydzielanie sebum, delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka oraz wygładza strukturę skórną. Działa fototoksycznie, dzięki czemu z kremu lub innego produktu z dodatkiem kwasu azelainowego możemy korzystać również latem. Po zastosowaniu miejscowym kwas azelainowy przenika do wszystkich warstw skóry.

Krem z kwasem azelainowym Acnerose Morning Cream – dlaczego ten?

Krem z kwasem azelainowym Acnerose Morning Cream to świetny preparat na rano, który zawiera w składzie także np. olej kokosowy, czy witaminę E. Krem rozjaśnia blizny i przebarwienia po trądziku, a także koi podrażnienia, chroni skórę przed wolnymi rodnikami.

Podsumowanie:

Chorując na trądzik różowaty, warto zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry objętej problemem. Dobrze jest stosować preparaty z kwasem azelainowym, ponieważ działa on bardzo korzystnie na tego rodzaju zmiany.

ACNEROSE
ODŻYWCZE DERMOKOSMETYKI NA TRĄDZIK RÓŻOWATY


Bibliografia

1. Berman B., Perez O.A., Zell D., Update on rosacea and antiinflammatory-dose doxycycline, 2007
2. Orzechowska A., Talarowska M., Wysokiński A., Gruszczyński W., Zboralski K., Wybrane czynniki psychologiczne w łuszczycy i trądziku różowatym, 2009
3. Wolska H., Placek W., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, 2016

Podobne wpisy